Edutapia

Nie ta­kie ważne, żeby człowiek dużo wie­dział, ale żeby dob­rze wie­dział, nie żeby umiał na pa­mięć, a żeby ro­zumiał, nie żeby go wszys­tko troszkę ob­chodziło, a żeby go coś nap­rawdę zajmowało 

Janusz Korczak

Siedem książek o autyzmie

 

Często dostajemy pytania odnośnie literatury nienaukowej dotyczącej autyzmu. Takiej, którą moglibyście podsunąć sąsiadom, dziadkom, przyszłym pedagogom, rodzinie. Coś, co czyta się łatwo i przyjemnie, a jednocześnie daje nam wiedzę na temat spektrum. 

Mamy więc dla Was 7 książek, które według nas muszą znaleźć się na półkach osób interesujących się tematem spektrum lub chcących zacząć swoją przygodę z tym niesamowitym światem. 

Nie przedłużajmy więc:

 

Pierwsza: "Autyzm. Wyjaśnienie tajemnicy" - Uta Frith 

Uta Frith jest profesorem Zakładu Rozwoju Poznawczego w Institute of Cognitive Neuroscience University College w Londynie. Od kilkunastu lat zajmuje się badaniami nad autyzmem u dzieci i dorosłych. Jej książka "Autyzm. Wyjaśnienie tajemnicy" jest według mnie pozycją obowiązkową dla każdej osoby stykającej się z tematem autyzmu. 
Napisana jest w prosty, przystępny sposób, mimo że opiera się na badaniach psychologicznych i neuropsychologicznych. 

W książce znajdziemy rozważania na temat różnych przyczyn powstawania autyzmu, trudności komunikacyjnych i stereotypii. Uta Firth dużo miejsca poświęca problemowi izolacji osób autystycznych oraz właściwym metodom postępowania z dzieckiem ze spektrum. Nie zabrakło również historii badań i diagnozowania autyzmu oraz przedstawieniu przypadków historycznych osób ze spektrum. 

Uważam, że to jest obowiązkowa pozycja jeśli chodzi o autyzm. 

 

 

Druga: "Mózg autystyczny. Podróż w głąb niezwykłych umysłów" - Temple Grandin, Richard Panek 

Każdy, kto wchodzi w świat autyzmu trafia na nazwisko Grandin. Nic dziwnego - Temple Grandin jest jedną z najbardziej znanych osób autystycznych na świecie. Urodziła się cztery lata po tym jak Leo Kanner zapoczątkował badania nad autyzmem dziecięcym. Pokonała długą i ciężką drogę i została doktor zootechniki oraz profesorem na Colorado State University. 

W książce "Mózg autystyczny..." zabiera nas w fasynującą podróż po mózgu osoby autystycznej. Na przykładzie osób ze spektrum, które poznała na swojej drodze oraz badań naukowych pokazuje nam, jak osoby z autyzmem odbierają świat, jakie mają trudności, co jest ich mocną stroną. 

Grandin mocno podkreśla, że każda osoba z autyzmem jest inna. Nie ma dwóch takich samych autystyków z tymi samymi trudnościami i problemami. 

Książka jest napisana prostym językiem. Jest to jedna z tych pozycji, która otwiera oczy czytelnikowi i sprawia, że zaczyna patrzeć na temat z innej strony. 

 

 

 

Trzecia: "Materia autyzmu. Łączenie wątków w spójną teorię" - Judith Bluestone

Judith Bluestone jest wysokofunkcjonującą autystką. Analizując swoje doznania i trudności (szczególnie z okresu dziecięcego i młodzieńczego) stworzyła program HANDLE (Holistc Approach to Neuro Development and Learning Efficiency - Holistyczne Podejście do Neurorozwoju i Efektywności Uczenia się) oraz książkę "Materia autyzmu", która opisuje tzw. filozofię HANDLE.

I o ile program sam w sobie nie jest odkrywczy (jest zlepkiem różnych terapii i metod, z których czerpie), o tyle sama filozofia i podejście do osób autystycznych jest godne naśladowania, ponieważ uczy nas patrzeć na problem holistycznie, szukać rozwiązań w różnych miejscach i opierać się na mocnych stronach. 

Judith w swojej książce otwiera nam drzwi do autystycznego świata. Używa prostego języka, który zrozumie nawet laik niemający wcześniej z tematem nic wspólnego. Jak najdokładniej i najbardziej obrazowo stara się pokazać funkcjonowanie mózgu osoby ze spektrum, jej uczucia i problemy. 

Jest to jedna z tych książek, którą możecie podrzucić sąsiadom, znajomym czy rodzinie, którzy nie wiedzą, jak ugryźć temat autyzmu i gdzie rozpocząć swoją przygodę z nim. 

 

 

 

Czwarta: "Dlaczego podskakuję" - Naoki Higashida

"Dlaczego podskakuję" to książka trzynastoletniego Naokiego Higashidy – autystycznego chłopca z Japonii. 
Napisana jest w formie specyficznego wywiadu. Każdy rozdział rozpoczyna się jednym pytaniem dotyczyczącym autyzmu. Naoki stara się odpowiadać na nie jak najdokładniej, opowiadając o swoich problemach, emocjach i uczuciach. 

Pytań jest ponad pięćdziesiąt i poruszają rozmaite sfery życia osoby autystycznej. Naoki umiejętnie przybliża życie osoby ze spektrum autyzmu z jej punktu widzenia. 

Książka jest mała i czyta się ją bardzo szybko (2-3 godziny). Myślę, że jest to obowiązkowa lektura dla rodziców, terapeutów i studentów mających do czynienia z autystami. Pozwala wczuć się w ich życie i problemy i spojrzeć na świat ich oczami. 

Jedna z moich ulubionych książek, którą polecam każdemu i przy każdej okazji! 
 

 

 

Piąta: "Neuro Plemiona. Dziedzictwo autyzmu i przyszłość neuroróżnorodności" - Steve Silberman

Steve Silberman jest amerykańskim psychologiem i publicystą, który zaczął interesować się epidemią autyzmu w Dolinie Krzemowej. Skutkiem jego badań jest książka "Neuroplemiona", którą autor podzielił na kilka części, w których opisuje różne osoby ze spektrum, opowiada o Hansie Aspergerze i Leo Kannerze, efekcie Rain Mana, codziennym funkcjonowaniu autystyków. Steve rozprawia się z antyszczepionkowcami i oszustami, którzy leczą za pomocą cudownych pastylek. Jednocześnie wielką wagę przywiązuje do idei tolerancji i wsparcia osób nieneurotypowych. 

Jest to książka, którą czyta się szybko i przyjemnie. Steve potrafi umiejętnie wciągnąć nas w kolejne rozważenia i zmusza do zastanowienia się, a może i do zmienienia naszego postrzegania osób nieneurotypowych. 

 

 

Szósta: "Integracja sensoryczna w autyzmie" - Bożenna Odowska-Szlachcic 
 

Trochę zmieniamy klimat i formę. "Integracja sensoryczna w autyzmie" ma charakter poradnika dedykowanego terapeutom, nauczycielom, a także rodzicom dzieci z autyzmem. Przybliża temat zaburzeń integracji sensorycznej oraz pokazuje, jak ściśle powiązane są one ze spektrum autyzmu. Oprócz tego znajdziemy w niej konkretne propozycje ćwiczeń i strategii terapeutycznych, dostosowywania środowiska oraz dużo porad i sugestii.

Nie da się oddzielić autyzmu od integracji sensorycznej dlatego uważam, że poznając temat warto po nią sięgnąć. Jest napisana prostym językiem, przedstawia konkretne fakty i badania, a po jej przeczytaniu mamy zalążek praktycznej wiedzy, jak radzić sobie z zaburzeniami SI. 

 

 

 

Siódma: "Kosmita" - Roksana Jędrzejewska-Wróbel

Ostatnia książka jest pozycją dla dzieci, chociaż dorosły też czyta ją z wypiekami na twarzy. Opowiada historię Oli i jej brata Kacpra, u którego zdiagnozowano autyzm. Przedstawiony jest w niej świat widziany zarówno oczami Oli, jak i Kacpra. Pokazuje drogę, jaką przebyły dzieci od postawienia diagnozy do pełnej akceptacji. Jest tu frustracja, wstyd, bezradność, próba zrozumienia, a w końcu radość, duma i bezgraniczna miłość. 

Jest to książka, którą powinny przeczytać wszystkie dzieci, nie tylko te, które mają autystyczne rodzeństwo. Jest zabawna, błyskotliwa, wzruszająca. Uwrażliwia nas na niepełnosprawność. Dodatkowo zawiera piękne ilustracje zdobiące każdą stronę. 

Jeśli tylko macie możliwość jej zdobycia: nie wahajcie się!

 

Barbara Czapska
$model->autorzy->imie . ' ' . $model->autorzy->nazwisko ?>

Diagnosta i terapeuta zaburzeń integracji sensorycznej, pedagog specjalny, specjalista diagnozy i terapii pedagogicznej. Właściciel Edutapii.

www.facebook.com/czapskabarbara