Edutapia

Wiado­mo, że ta­ki a ta­ki po­mysł jest nie do zreali­zowa­nia. Ale żyje so­bie ja­kiś nieuk, który o tym nie wie. I on właśnie do­konu­je te­go wynalazku. 

Albert Einstein

Kreatywnie w domu, czyli jak zorganizować czas dziecku

 

Jak zająć dziecko, kiedy nagle “utknęliśmy” w domu bez dostępu do rozrywki zewnętrznej? Wykorzystajmy to, co mamy pod ręką. Możliwości jest wiele. Przychodzimy dziś ze wsparciem, czyli kilkoma pomysłami, które uprzyjemnią wspólny czas, pozwolą na chwile odciążyć rodziców, a dzieciom zapewnią zabawę. Do tego mają aspekt terapeutyczny i rozwojowy.

Pamiętajmy o konieczności zapewnienia dzieciom bezpieczeństwa i dostosowaniu zabaw do wieku i możliwości dzieci. 

 

 

Zaangażuj dziecko w wykonywanie podstawowych obowiązków domowych. Nie tylko może nauczyć się czegoś nowego, ale też poczuje się potrzebne i będzie ćwiczyło samodzielność. Już od maluszka pomoże mu to budować poczucie obowiązku. Do tego różne czynności domowe pomagają rozwijać motorykę, koordynację, a czasem siłę. Oczywiście obowiązki muszą być dostosowane do wieku dziecka. Wspomnimy o załadowaniu i rozładowaniu pralki (u starszych dzieci także zmywarki - bardzo dobrze służy planowaniu i orientacji w przestrzeni). Zamiatanie pomoże skoordynować rękę i oko, przysłuży się także separacji ruchów poszczególnych części ciała. 

Wspólne obowiązki pomogą także w budowaniu dobrych relacji, a nawet przyczynią do podniesienia świadomości dziecka (ubranka same się nie piorą, naczynia nie zmywają, kurz nie znika magicznie), ale i poczucia własnej wartości (“jestem potrzebny i pomagam”).

 

 

Twoje dziecko wręcz rozpiera energia? Zorganizuj mu domowy tor przeszkód! Nie tylko wytraci energię, ale będzie ćwiczyć dużą motorykę, zdolność planowania przestrzennego, koordynację ruchową oraz równowagę. Każda z tych rzeczy wpływa na umiejętności szkolne: im lepiej są rozwinięte, tym łatwiej przychodzi nauka.

Jak zrobić tor przeszkód? Nic prostszego!
Poustawiaj krzesła, poduszki, garnki. Niech dziecko przeciska się pod krzesłami, przechodzi nad nimi, skacze nad garnkami, turla się przez poduszki, pełznie pod kocem. Rozciągnij linkę na wzór pajęczej sieci i udawajcie, że to lasery, których nie można dotknąć. Wprowadzaj utrudnienia! Włącz stoper -  niech dziecko pobija własne rekordy w pokonywaniu toru. Zmieniaj zasady (np. tym razem nie wolno dotknąć krzesła, podłogi, koca itd). Niech twoje dziecko wykaże się kreatywnością i samo ułoży tor, który wspólnie pokonacie. Ogranicza Was tylko Wasza własna wyobraźnia! 

Do rozwijania motoryki małej doskonale nadają się czynności kuchenne i wyposażenie kuchni. Oczywiście powinny przebiegać one pod nadzorem osoby dorosłej ze względu na bezpieczeństwo dziecka. Jak kuchenny świat pomoże nam w pracy nad sprawnością rączek? \Poczynając od pieczenia - mieszanie, ugniatanie ciasta; poprzez przesypywanie produktów sypkich do naczyń, puszek czy słoików (doskonale sprawdzi się tu groch, fasola, ciecierzyca, a dla bardziej zaawansowanych kasza, ryż - ostrożnie z mąką, lubi wzbijać się w powietrze). Zadbajmy o odpowiedni ekwipunek - duże i małe łyżki, szczypce, dla wytrwałych nawet pałeczki. Z użyciem różnych fasolek i produktów ziarnistych możemy stworzyć także butelki sensoryczne. Plastikowe, przezroczyste butelki napełniamy różnymi produktami, najlepiej, aby różniły się kolorem i wielkością. Zostawiamy trochę wolnego miejsca, aby zawartość mogła się swobodnie przesypywać. Gotową butelkę mocno zakręcamy (można nawet zakleić, aby zminimalizować dziecku możliwość otwarcia butelki). Teraz zadaniem dziecka może być np. wytropienie wszystkich fasolek w danym kolorze. Butelki czy puszki z różnym wypełnieniem mogą służyć także jako grzechotki i instrumenty muzyczne. 

Butleki można również napełnić wodą, umieścić w nich pompony, wstążki, drobne zabawki. 

 


https://imprezy.trojmiasto.pl/Butelki-sensoryczne-warsztaty-plastyczne-imp475905.html


https://www.domowemontessori.pl/butelki-sensoryczne-takiego-zrob-sam/


http://www.zainspiruj-malucha.pl/butelki-sensoryczne-dla-niemowlaka-i-starszaka/

 

Możemy też wspólnie wykonać różnego rodzaju domowe masy plastyczne. Są o wiele ciekawsze niż kupna plastelina czy ciastolina. Można dodać do nich przypraw dla koloru i aromatu, eksperymentować z mieszaniem i konsystencją. Są przy tym bezpieczne w przypadku zjedzenia przez dziecko. Oczywiście zwróćmy uwagę, czy nasze dziecko nie ma alergii, na któryś z produktów. 

W domową masę plastyczną można też powbijać makaron spaghetti tworząc jeża lub inne stworzonka, a następnie na te “patyczki” nasuwać makarony z dziurką czy też płatki śniadaniowe w formie małych kółeczek. 
 

PDF z przepisami na jadalne masy plastyczne pobierzesz klikając TUTAJ.

 

Starsze dzieci będą dumne i zachwycone, jeśli poprosimy je o pomoc w obieraniu czy nawet krojeniu warzyw na zupę czy sałatkę. Wyposażamy je w obieraczkę czy nóż z bezpieczną, antypoślizgową rączką, zadbajmy, aby miało fartuszek, a może i czapkę jak prawdziwy szef kuchni. Zapewnijmy stabilne miejsce pracy. I dbajmy o bezpieczeństwo dzieci!

Nawet nakrywanie do stołu może posłużyć jako zajęcie na planowanie, odtwarzanie wzoru, kiedy rodzic przygotuje jedno nakrycie, a dziecko odtworzy ustawienie kolejnych. Możemy tu także ćwiczyć koordynację oko-ręka oraz orientację w schemacie ciała (prawo-lewo).

 

 

 

Każdy z nas chociaż raz w życiu zetknął się z tą grą. Szukamy par obrazków, a ten kto zdobędzie ich najwięcej wygrywa! Memory to zazwyczaj kartoniki z kolorowymi obrazkami. Ale możemy naszą grę urozmaicić i zrobić ją sami.

 

Memory fakturowe

Ćwiczą nie tylko pamięć, ale usprawniają zmysł dotyku, a ich robienie sprawia niemało frajdy!

Do tekturek, środków korków czy pokrywek albo podstawek pod herbatę przyklejamy to, co znajdziemy w domu (klejem na gorąco albo wikolem). Ścinki materiałów, zmywaki, groch, kaszę, ryż, watę, plastelinę tworząc pary jak w memo. Wprowadźcie do gry utrudnienie i zawiążcie oczy chustkami tak, by musieć rozpoznawać fakturę samym dotykiem!
Zainspirujcie się przykładowymi memorami fakturowymi, które znajdziecie w internecie.

 


https://www.ifgift.pl/pl/p/memo-dotykowe%2C-20par/88


https://mojedziecikreatywnie.pl/2016/04/zabawy-dla-dzieci-w-przedszkolu/


https://www.domowemontessori.pl/klocki-sensoryczne/

Memory dźwiękowe

Memo może rozwijać nie tylko pamięć wzrokową, ale i słuchową! Świetnie nadają się do tego memory dźwiękowe, które działają na tej samej zasadzie co te zwykłe, z wyjątkiem tego, że nie szukamy par obrazków, a par dźwięków.
Możemy nabyć gotową grę np. Pamięć dźwiękową (około 40zł) lub zrobić je samemu.

 

Możemy wykorzystać do tego np. pojemniczki po zabawkach z jajek z niespodzianką, opakowania po jogurtach, czy pojemniczki na mocz (w aptece ok 50gr za jeden). Ważne żeby nie były przeźroczyste (pojemniczki na mocz obklejamy papierem). Do środka, parami wsypujemy ryż, kaszę, groch, koraliki, sól - wszystko to, co po potrząśnięciu da nam dźwięk. 

Podobnie jak z memo fakturowym w internecie możemy znaleźć bardzo dużo inspiracji.

 


https://ekodziecko.com/memo-dzwiekowe-zagadki-sluchowe


https://www.mamawdomu.pl/2013/08/dzwiekowe-memo.html


https://www.youtube.com/watch?v=joBctm-QPHs

 

W związku ze zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi proponujemy tematyczne memo, które wykonaliśmy rok temu. Przejdź do artykułu żeby pobrać plik PDF do druku klikając TUTAJ.

 

W dobie komputerów, technologii i internetu ciężko całkowicie odciąć dziecko od sprzętów multimedianych. Warto jednak wykorzystać je w taki sposób, by dzieci przy okazji zabawy i obcowania z nimi wyniosły wiedzę lub utrwaliły wiadomości i umiejętności. Mamy dla Was kilka propozycji stron z grami, łamigłówkami i zadaniami, które możecie odwiedzić razem z dzieciakami.
 

Matematyczne Zoo
Link: https://www.matzoo.pl/

Jest to, jak sama nazwa wskazuje, portal do nauki matematyki. Obejmuje materiał z klas 1-8 oraz zerówki. Pełna jest zadań oraz łamigłówek oraz całkowicie darmowa.

 

Squla
Link: https://www.squla.pl/

Jest to platforma edukacyjna obejmująca wszystkie przedmioty szkolne. Oferuje wiele gier, filmów, quizów oraz testów, w których dziecko może sprawdzić swoją wiedzę. Można przetestować ją za darmo, jednak docelowo jest płatna (28 zł/miesiąc)

 

PisuPisu
Link: http://pisupisu.pl/

Jak sama nazwa wskazuje na stronie dziecko rozwija swoje umiejętności z zakresu edukacji polonistycznej. Bawić mogą się na niej już przedszkolaki. Oprócz nich obejmuje materiał i umiejętności klas 1-6. Wszystkie zadania są darmowe.

 

Duolingo
Link: https://pl.duolingo.com/

Platforma pozwalająca na naukę języka angielskiego na różnych poziomach podczas krótkich, kilkuminutowych lekcji oraz powtórzeń. Jest darmowa i mogą korzystać z niej już najmłodsi.

 

Zdobywcy wiedzy
Link: https://zdobywcywiedzy.pl/

Bogata, płatna platforma edukacyjna skupiająca się wokół podstawy programowej. Jest na niej duży wybór gier edukacyjnych podzielonych według przedmiotów i umiejętności.

 

E-podręczniki
Link: https://epodreczniki.pl/ksztalcenie-ogolne/edukacja-wczesnoszkolna

Elektroniczna wersja podręczników dla edukacji wczesnoszkolnej. Bogate w ilustracje, gry i zadania. Polecenia mogą być odczytywane przez lektora, więc z częścią poradzą sobie również dzieci, które nie opanowały jeszcze umiejętności czytania.

 

Angielski
Link: https://learnenglishkids.britishcouncil.org/

Kolorowa i zabawna strona pełna filmów, zadań i gier po angielsku. 

 

 

 


Poczujcie się artystami! Ale trochę inaczej niż zwykle. Kartka na stole i kredki to już przeżytek! Ćwiczcie wspólnie dużą i małą motorykę, koordynację i kreatywność malując:

Stopami
Połóżcie szary papier pakowy na podłodze. Przymocujcie go taśmą żeby się nie przesuwał. Ćwiczcie równowagę próbując malować stopami. Możecie maczać palce albo całe stopy w farbach. A może uda Wam się utrzymać w palcach stopy pędzelek albo kredkę?


http://ps1.brzozow.pl/?p=14114

Drugą możliwością malowania stopami jest przyczepienia papieru na ścianie, przy samej podłodze. Kładziemy się na podłodze i próbujemy malować.


http://przedszkole-krasnal.olsztyn.pl/content/malowanie-stopami-madraczki


Po ścianie
Rozwieście na ścianie szary, pakowy papier. Wyznaczcie na podłodze linię, której nie można przekraczać (w ramach utrudnienia) i maluje! Farbami, kredkami, flamastrami, palcami! Stwórzcie wielkoformatowe dzieła sztuki.
 

Na folii
Owińcie nogi krzesła folią spożywczą i malujcie po niej farbami. Stwórzcie wielkanocny lub wiosenny witraż!


http://kreatywnieaktywnie.pl/malowanie-na-folii/

 

Zostańcie małymi chemikami i fizykami! Zróbcie w domu proste eksperymenty. Zastanówcie się dlaczego dana rzecz się zadziała.
Internet pełen jest pomysłów związanych z takimi domowymi eksperymentami.
Przykładowo:

1. Domowe eksperymenty
- ze świeczkami i szklanką
- ze świeczkami, soda i octem
- z papierem
- ze wstęgą Mobiusa

2. Tęcza z cukierków

3. Dwadzieścia dwa magiczne eksperymenty
- puchate obrazki
- eksperymenty z farbami
- eksperymenty z magnesami
- doświadczenia z jajkami

4. Lampa z lawą

5. Playlista 56 eksperymentów

 

 

Przypominamy, że nasza strona zawiera wiele gotowych pomocy edukacyjno-terapeutycznych, które możecie pobrać, wydrukować i wykorzystywać w domu, całkowicie za darmo!

Przykładowe z nich to:

1. Sylabizujemy - zwierzęta
2. Sylabizujemy - owoce i warzywa
3. Lody - układanka
4. Dopełnienie do 10 - gra
5. Memo wielkanocne
6. Wielkanocne karty pracy


Życzymy Wam dużo zdrowia oraz pogody ducha!
Barbara Czapska i Małgorzata Pelowska

 

 

Barbara Czapska
$model->autorzy->imie . ' ' . $model->autorzy->nazwisko ?>

Diagnosta i terapeuta zaburzeń integracji sensorycznej, pedagog specjalny, specjalista diagnozy i terapii pedagogicznej. Właściciel Edutapii.

www.facebook.com/czapskabarbara