Edutapia

Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat i ludzka głupota. Co do tej pierwszej są jednak pewne wątpliwości. 

Albert Einstein

Kłopoty Tymona - historyjki społeczne

Kłopoty Tymona – historyjki społeczne o tym, jak się zachować w różnych sytuacjach życia codziennego trafiła do mnie zupełnie przypadkiem, kiedy szukałam materiałów na zajęcia TUSowe z moimi dzieciakami. Nie jest super atrakcyjna wizualnie, ale ma pewien potencjał.

 

Przyjrzyjmy się bliżej:

Cena: około 13zł 
Wydawnictwo: Harmonia 
Format: A4
Ilość stron: 56
– kolorowe
– przewaga tekstu nad ilustracjami
– ilustracje proste, schematyczne

Książka podzielona jest na trzy działy:
– Dom
– Szkoła
– Miasto
 

 


 

 

Nie jest to moja ulubiona pomoc, ponieważ wymusza pracę przy stoliku. A dzieci jak to dzieci – chcą się uczyć przez zabawę. Książka składa się z trzech działów: dom, szkoła i miasto. W każdym z nich zawarte są historie z życia Tymona, w których ładuje się w tarapaty przez swoją nieumiejętność radzenia sobie w sytuacjach społecznych. Książka jest tak skonstruowana, że każda historia i zadania do niej zajmują dwie strony. Oprócz opowiadania mamy ściągę dla terapeuty z pytaniami sprawdzającymi: zmuszającymi do streszczenia swoimi słowami historii oraz sprawdzające zrozumienie sytuacji. I o ile dzieciaki dobrze radzące sobie z ciągiem przyczynowo-skutkowym oraz te kreatywne będą w stanie poradzić sobie z wyciągnięciem wniosków „Co Tymon zrobił źle i jak inaczej mógł postąpić”, o tyle te słabsze szybko się zniechęcą. Pod pytaniami jest zaproponowane przez autorkę książki rozwiązanie problemu.

Myślę, że bez stworzenia pomocy dodatkowych książka sama w sobie nie jest atrakcyjna. Ale jeśli wspólnie z dzieckiem stworzymy np. pacynkę Tymona: zaprojektujemy jej ubranie i ożywimy ją, by stała się kimś bliskim dla nas książka może stać się swego rodzaju pamiętnikiem i przewodnikiem dla naszej laleczki.

Myślę, że kreatywny pedagog i terapeuta wyciągnie z tej pozycji wszystko co najlepsze by zainteresować dziecko ????

 

 

 

Barbara Czapska
$model->autorzy->imie . ' ' . $model->autorzy->nazwisko ?>

Diagnosta i terapeuta zaburzeń integracji sensorycznej, pedagog specjalny, specjalista diagnozy i terapii pedagogicznej. Właściciel Edutapii.

www.facebook.com/czapskabarbara