Efektywna nauka jazdy
Dobry kierowca to kierowca z doświadczeniem, pewny swoich umiejętności i jednocześnie stosujący zasadę ograniczonego zaufania. Bardzo duży wpływ na postawę prowadzącego pojazd ma i to, co człowiek wynosi z domu, i to, czego dowie i nauczy się na kursie, i to jak bardzo zaangażuje się w to, by dobrym kierowcą być.
Wybór szkoły jazdy i instruktora
Wybór szkoły nie powinien być przypadkowy. Zanim zdecydujemy się wydać niemałe pieniądze na kurs, upewnijmy się, czy placówka posiada licencje, jak długo kształci kierowców, jakimi opiniami cieszą się prowadzący zajęcia. To jeden z kluczowych kroków, by nauka jazdy Łódź była efektywna.
Wskazówki instruktora
Instruktor to ekspert. Jego wskazówki warto wziąć pod uwagę nie tylko podczas kursu i tylko do egzaminu. Porady, których udziela są wynikiem wieloletniego doświadczenia i choć czasem może nam się zdawać, że przesadza ze wspominaniem jak ważne jest używanie lusterka wstecznego lub koniecznością odwrócenia się przed zmianą pasa (w końcu współczesne samochody naszpikowane są elektroniką wspomagającą kierowcę), możemy być pewni – nie przesadza. Te nawyki są potrzebne dla bezpiecznej jazdy.
Osobisty wkład w naukę jazdy
Można „odklepać” tylko to co konieczne, by otrzymać prawo jazdy. Można na pamięć nauczyć się odpowiedzi na pytania testowe, nie zadając sobie trudu, by zrozumieć zasady i przepisy ruchu drogowego. Można nauczyć się bezbłędnego pokonania trasy egzaminacyjnej. Można. Kandydat na dobrego kierowcę tak jednak nie postąpi. Znajomość przepisów, umiejętność czytania skrzyżowań, posługiwania się mapą (nie tylko GPS), opanowanie technik bezpieczeństwa są bardzo ważne, gdy kierowca zamierza poruszać się po trasach nie tylko w najbliższych okolicach.
Doświadczenie
Ukończony kurs i zdany egzamin na prawo jazdy to dopiero początek drogi, by zostać dobrym kierowcą. Kolejnym krokiem powinna być częsta praktyka. Kto nie czuje się jeszcze na siłach, by samodzielnie poruszać się po mieście, powinien rozważyć jazdę z rodzicem lub inną doświadczoną osobą, która pomoże nabrać pewności siebie. Na początku warto wybierać ciche ulice lub parkingi, aby oswoić się z samochodem i zasadami ruchu drogowego. W dalszej kolejności warto wybierać różne rodzaje dróg, takich jak autostrady, ulice miejskie i wiejskie. Warto skupić się na nauce manewrów tj. cofanie, parkowanie.
Cierpliwość
To cecha, która bardzo przydaje się podczas zdobywania umiejętności. Nauka jazdy może być stresująca, zwłaszcza, gdy inni kierowcy nerwowo reagują na popełniane błędy. Do serca trzeba wziąć tę radę – każdy popełnia błędy, ale ważne jest, aby się z nich uczyć. A gdy się już będzie doświadczonym i pewnym swoich umiejętności kierowcą, warto być cierpliwym i nie stresować innych zdobywających dopiero umiejętności kierowców.
Najnowsze komentarze