Jak poprawnie napisać rozprawkę?
Dla większości uczniów pisanie dłuższych form wypowiedzi na polskim to poważny problem głównie dlatego, że nauczyciel nigdy z nami tego nie ćwiczy, tylko wymaga poprawności. Przez to przed maturą większość uczniów nie zastanawia się nad tym, jak napisać rozprawkę i zdobyć z niej komplet punktów, ale jak to zrobić, żeby praca nie była oblana i pozwoliła nam zdać nasz egzamin dojrzałości.
Wracaj do tezy cały czas
Teza to jeden z największych problemów, a pojawia się już na samym początku. Jeśli nie sformułujemy jej wystarczająco klarownie i prosto, nasza praca może zostać oblana przez niezgodność z poleceniem. Formułowanie tezy to jedno, a jej udowodnienie to drugie. Zadaniem rozprawki jest pokazanie, że umiesz uargumentować swoje zdanie, a więc cała praca musi odnosić się tylko do tezy. Nie możesz rozpatrywać przykładów, które do niej nie pasują lub jej przeczą. Żeby upewnić samego siebie i egzaminatora, że argument jest odpowiedni, na końcu każdego akapitu możesz wprost napisać, że dana osoba czy postawa pasuje do tego, co na początku założyłeś.
Błędy kardynalne Cię obleją
Lektury z gwiazdką to największa pułapka na maturze. To nie tylko utwory, które mają największą szansę pojawienia się na maturze, ale także utwory, które musisz znać niemal na pamięć. Za błędne podanie nazwiska lub jakiejkolwiek innej informacji z jej treści twoja praca zostanie oblana, a to oznacza, że nie zdasz matury. Dlatego kiedy musisz powołać się na lekturę z gwiazdką, której nie pamiętasz, unikaj podawania nazw własnych czy dokładnych opisów wydarzeń. Posługuj się sformułowaniem typu „w miejscu zamieszkania bohatera” albo „główny bohater książki”. Dzięki temu twoja praca nie zostanie oblana, a Ty napiszesz dokładnie to, o co Ci chodziło.
Zwróć uwagę na liczbę słów
Praca ma być długa na określoną liczbę słów, a w zasadzie ma zajmować ich co najmniej 250. Nie oznacza to jednak, że zostaniemy oblani, jeśli będziemy mieć ich 248, ale lepiej napisać więcej, niż mniej. Co jednak ważne, za ilość słów praca nie jest oblewana, ale punkty, które możemy dostać, są znacznie redukowane. Oznacza to, że możemy zdać maturę, jeśli słów będziemy mieć mniej, ale nie będzie to szczególnie wysoki wynik i raczej nie powinniśmy się spodziewać więcej, niż 50 procent. Dlatego znacznie lepiej jest dopisać jedno zdanie, nawet jeśli będzie ono mocno naciągane, niż dać się złapać na napisaniu mniejszej ilości słów, niż jest podana, jako wymagana.
Najnowsze komentarze