Wyrazy jednosylabowe.
Od samego początku posługujemy się sylabami, nawet mówiąc do małego dziecka, dzielimy wyrazy na sylaby, aby ułatwić mu zapamiętanie. Początkowo gdy dzieci zaczynają powoli mówić, również możemy usłyszeć nieświadome jeszcze wtedy dzielenie wyrazów na sylaby. Z reguły już w przedszkolu dzieci uczą się podstawowego podziału na sylaby, ze względu na wystukiwanie i naukę rymu. Umiejętność takiego podziału jest sprawdzana podczas badania gotowości szkolnej lub jej braku. W pierwszej klasie szkoły podstawowej uczniowie uczą się w dalszym ciągu dzielić wyrazy na sylaby, szczególnie gdy uczą się czytania, później pojawia się dzielenie wyrazów, kiedy kończy nam się linijka w zeszycie i nie zmieścimy całego słowa.
Sylaba i podział na sylaby:
Sylaba to zgłoska, mówiąc prosto to połączenie pojedynczych głosek, mówiąc wolno nie mówimy m-a-m-a, tylko ma-ma, i właśnie to „ma” jest sylabą lub inaczej mówiąc zgłoską. W języku polskim mamy dwa rodzaje sylab
- sylaba otwarta- czyli taka która kończy się samogłoską, np. ma, tu, bi i tym podobne (samogłoski to a, ą,e,ę, i, o, ó, u)
- sylaba zamknięta- czyli taka, która kończy się spółgłoską, np. at as, ut, i tym podobne
W naszej wymowie mamy zdecydowanie więcej sylab otwartych niż zamkniętych. Sylaba musi zawierać przynajmniej jedną samogłoskę. Podsumowując to, wyraz dzielimy na tyle sylab ile jet samogłosek w wyrazie. Oczywiście nie może być tak prosto- jak zawsze w języku polskim są wyjątki.
Jednosylabowe wyrazy:
Wcześniej wspomniano, że wyrazy dzieli się na tyle sylab ile jest samogłosek w wyrazie, a co z wyrazami które mają jedną samogłoskę ? Są to jednosylabowe wyrazy , a o to tylko cześć takich wyrazów: Ełk, dom, dach, paw, pies, kot, lot, młot, płot, dąb, idź, coś, nic, raz, zez, bąk, gra, gaz, mak, mam, dwa, znak, ich, elf, czas, fan, flet, wół, wał, rok, łoś, cep, pięć, sześć, kraj, raj, tran, brzuch, pierś, krzyk, płacz, kosz, mysz, kto, ten, bo, za, ryk, las, lok, lód, bar, dym, ruch, ząb, jeż, koc, noc, wąż, wąs.
Wyrazów jednosylabowych można tworzyć wiele i na różne sposoby i każdy z nas potrafi wymienić ich niesamowitą ilość, przytoczone to tylko nieliczne wyrazy, które zawierają jedną sylabę. Zwróćmy uwagę, że duża ich ilość to wyrazy składające się z trzech liter, to dowodzi, że samogłoski są bardzo popularne w naszym języku i bez nich dzieżko tworzyć słowa. Owszem znajdziemy również dłuższe jednosylabowe wyrazy, ale nie ma ich za dużo. Takie wyrazy są również proste do odczytania, przez co wykorzystywane są również w początkowej nauce czytania sylabowego, kiedy to po kolei dzieci uczą się samogłosek, potem łączą je z spółgłoskami w sylaby i zaczynają czytać pojedyncze, krótkie wyrazy.
Najnowsze komentarze