Breaking News
 |  | 

Edukacja i nauka

Integracja z rodzicami

img-responsive

W XXI wieku obserwujemy pogoń za pieniądzem, realizację swoich założeń, celów i marzeń, niejednokrotnie skupiamy się na sobie przez co kuleją relacje międzyludzkie, a szczególnie relacje między rodzicami a dzieckiem. Dostępność nowoczesnych technologii, dostęp do rozmaitych form rozrywki, zajęć rozwijających i pozalekcyjnych sprawia, że rodzice i dzieci nie spędzają ze sobą czasu. W związku z takimi sytuacjami w celu wspierania prawidłowego rozwoju dziecka nauczyciele i wychowawcy na pierwszych stopniach edukacji dzieci stawia na integrację dzieci i rodziców. Najczęściej taka integracja odbywa się podczas dni zapoznawczych z przedszkolem, świętowaniu dnia rodziny, różnego rodzaju zabaw cyklicznych (andrzejki, karnawał itp.).

Co nam daje integracja dziecka z rodzicami?

Zabawy integracyjne z rodzicami głównie pozwalają na pogłębienie relacji rodzic- dziecko oraz umożliwiają wspólne spędzenie czasu. Rodzina jako komórka społeczna wspomaga procesy społeczne dziecka. Dzięki zabawom integracyjnym rodzice mają możliwość poznać otoczenie dziecka, w którym ono spędza dużą część swojego dnia- kolegów i koleżanki oraz wychowawcę i personel pomocniczy. Ponadto zabawy integracyjne z rodzicami pozwalają im samym poznać siebie nawzajem, tworzą się wtedy relacje koleżeńskie między rodzicami i sami mogą sobie przypomnieć swoje młodzieńcze lata.

Zabawy integracyjne z rodzicami- propozycje:

Zabawy powitalne, otwierające spotkanie. Zabawa „Mam na imię… i róbcie to co ja”- grupa ustawia się w kółko naprzemiennie dorosły-dziecko- dorosły, prowadzący zaczyna mówiąc „Mam na imię (wymienia swoje imię) i róbcie to co ja (np. klaszcze w dłonie, podskakuje, kręci się). Wszyscy powtarzają czynność, po czym kolejna osoba się przedstawia.

Do zabaw powitalnych zaliczamy również piosenki, np. „Na powitanie wszyscy razem”

Zabawy z chustą animacyjną KLANZA- np. gra w kolory- gdy padnie hasło np.”czerwony” wszyscy którzy trzymają ten kolor zamieniają się miejscami; zabawa z utrzymaniem piłki na chuście i wiele innych

Zabawy ruchowe: bieg w workach, Przejście przez tunele utworzone przez stojących rodziców w rozkroku, Wyścigi z piłką (balonem) między brzuchami, rzuty do celu

Zabawy pożegnalne: śpiewanie piosenek np. „Kocham Cię, a Ty mnie, wśród przyjaciół dobrze jest. Ja przytulę Cię i buziaka dam, Powiem Ci Kocham Cię!” czy przesyłanie iskierki.

Propozycja zabaw jest bardzo duża, nauczyciele i wychowawcy korzystają z prac zbiorowych, podpowiedzi innych nauczycieli oraz w Internecie. Organizując takie spotkania trzeba pamiętać o podstawowym przesłaniu: zabawy integracyjne z rodzicami mają być pomocą aby dzieci mogły prawidłowo rozwijać swoje umiejętności społeczne i budować silną wieź z rodzicami.

integracja-z-rodzicami

ABOUT THE AUTHOR