Breaking News
 |  | 

Edukacja i nauka

Jak nauczyć dziecko czytać?

img-responsive

Od narodzin dziecka rodzice wyobrażają sobie jak w przyszłości będą ich dzieci wyglądać, uczyć się. Jak będą pomagać swoim dzieciom i co będą razem z nimi robić. Im bliżej pójścia do szkoły tym bardziej rodzice stresują się, że ich dziecko nie będzie potrafiło czytać i zaczynają uczyć swoje pociechy samodzielnie. I tu może pojawić się problem: dziecko idąc do pierwszej klasy nie musi umieć czytać czy pisać całe wyrazy i zdania, a część nauczycieli jest wręcz temu przeciwna, ze względu na nierówny poziom klasy, z drugiej strony takie dziecko szybkiej przyswaja informacje i lepiej sobie radzi w szkole.

Jak nauczyć 6 latka czytać ?

Sprawa nie wydaje się być prosta i jak wielu wybitnych pedagogów uważa- nie jest prosta. A to ze względu na rozwój dziecka. Otóż, żeby dziecko nauczyło się czytać musi dysponować umiejętności analizy i syntezy dźwiękowej, większość dzieci nabywa ją w wieku 7 lat, ale jest możliwość aby wyćwiczyć ją wcześniej. Należy się jednak zastanowić czy podczas ćwiczenia tej umiejętności nie zniekształcimy innych, np. kreatywności, zdolności matematycznych? Jeżeli już dziecko posiada ową umiejętność to pamiętajmy aby nie zmuszać dziecka do nauki czytania. Młody człowiek musi mieć ochotę i chęci do nauki czytania- nic na siłę.

  1. Nauka czytania metodą literową – najpierw dziecko uczone jest alfabetu, później przychodzi czas na syntezę głoskową i łączenie głosek w wyrazy. W tym momencie zaczyna się nauka czytania poprzez głoskowanie. Po kolei najpierw proste słowa, później proste zdania. Taka metoda sprawdza się w dużych klasach, jednakże ze względu na wydłużony czas czytania mogą pojawić się problemy ze zrozumieniem tekstu.
  2. Metoda czytania sylabami- jedna z najprostszych i najbardziej efektywnych metod nauki czytania. Początkowo dziecko uczy się samogłosek- najpierw wzór graficzny później wymowa, dziecko musi dobrze opanować ten etap. Jeżeli nasza pociecha potrafi już dobrze nazwać samogłoski dodajemy do tego spółgłoski i tworzymy proste sylaby. Połączenie samogłoski i spółgłoski ćwiczymy przez kilka dni, później zmieniamy spółgłoskę, np. zaczynamy od spółgłoski B- BA,BĄ,BE,BĘ, BI, BO , BU BÓ; po kilku dniach zamiast spółgłoski B, podstawiamy np. P i tak dalej. Ze względu na to, ze sylaby trzeba często powtarzać warto zastosować zabawy, np. memory sylabowe czy dopasowywanie sylab. Gdy dziecko opanuje już dobrze sylaby przechodzimy, do łączenia sylab w wyrazy, zaczynamy od najprostszych wyrazów, np. mama, papa, lala, mapa itp., żeby ta czynność utrwalić ponownie możemy wykorzystać zabawy. Kolejny etap nauki to czytanie zdań złożonych z wyrazów, które dziecko utrwalało, np. Mama ma kota. Ola ma lale. Dodajemy już tutaj dłuższe wyrazy i ćwiczymy np. poprzez rozsypanki sylabowe układamy nowe wyrazy. I tak idziemy coraz dalej, wprowadzamy kolejne nowe słowa, dzielimy na sylaby utrwalamy i czytamy.

Tak więc jak nauczyć 6 latka czytać ? Którąś z podanych metod, w zależności od tego ile mamy czasu i cierpliwości. Pamiętajmy jednak, że jeżeli nie nauczymy dziecka czytać przed pójściem do pierwszej klasy nic się nie stanie, nauczy się czytać w szkole. Nie zmuszajmy również naszych pociech do nauki, jeżeli już chcemy przyśpieszyć ten proces edukacyjny taktujmy go jako zabawę.

jak-nauczyc-dziecko-czytac

ABOUT THE AUTHOR