Breaking News
 |  | 

Edukacja i nauka

Wyzwania podczas pracy w przedszkolu

img-responsive

Praca z małymi dziećmi w przedszkolu jest jednocześnie niezwykle satysfakcjonująca, jak i męcząca. Podejście do dzieci powinno być profesjonalne, a zarazem zupełnie inne niż w pracy z dorosłymi ludźmi. Zachowanie profesjonalizmu i jednoczesne odnajdywanie w sobie wewnętrznego dziecka to klucz do sukcesu. Wszelkie kreatywne formy zajęć w przedszkolu wymagają często długiego przygotowania, lecz potrafią przynieść ogromna radości zarówno dzieciom, jak i nauczycielowi.

Kontakt z dziećmi

Podstawą pracy nauczyciela w przedszkolu powinien być świetny kontakt z podopiecznymi. Tak naprawdę to właśnie wzajemne relacje, które są dobre i pełne zaufania stanowią główny element sukcesu. Złapanie dobrego kontaktu z każdym dzieckiem może być ogromnym wyzwaniem przede wszystkim ze względu na różnorodność dzieci. Odmienne charaktery i osobowości sprawiają, że grupa dzieci jest pełna indywidualistów o często skrajnych potrzebach. Nauczyciel powinien być czujny i zwracać uwagę na wszystkie dzieci wykazując się wobec nich dużym szacunkiem oraz troską. O kontakt należy dbać każdego dnia, ponieważ raz stracone w oczach dziecka zaufanie często jest powodem późniejszych trudności w pracy. Nauczyciele z dużym doświadczeniem zawodowym z pewnością potwierdzą tezę, iż każda grupa przedszkolna to zupełnie inna forma pracy ze względu na indywidualność dzieci.

Ciekawe aktywności

Dzieci uczęszczające do przedszkola powinny przede wszystkim czuć się zaopiekowane, a także mieć możliwość brania udziału w ciekawych zajęciach. Kreatywne formy zajęć w przedszkolu mogą przybierać najróżniejszą postać. Poznawanie świata poprzez doświadczanie wszystkiego w sposób samodzielny niesie dla dzieci zdecydowanie najwięcej korzyści. Przedszkolaki szybko nudzą się jeśli muszą uzupełniać karty pracy w nadmiernej ilości lub pisać w podręcznikach i zeszytach. Zdecydowanie najskuteczniejsza jest nauka poprzez zabawę. Pomysły oraz wykonanie może być dowolne, a im bardziej szalone i kreatywne tym ciekawsze dla dzieciaków. Sukcesem nauczyciela jest z pewnością obserwowanie dzieci, gdy chętnie biorą udział w kolejnych zajęciach i wykazują się ogromnym zaangażowaniem. Ponadto tak młodzi ludzie wykazują się rozbrajającą wręcz szczerością i potrafią bardzo szybko zweryfikować wyobrażenia dorosłych. Jeśli więc przygotowane wcześniej aktywności i zajęcia nie stanowią wyzwania, a także są mało ciekawe dzieci nie będą chciały brać w nich udziału ponadto głośno wyrażając własne niezadowolenie. Kreatywność, otwartość oraz cierpliwość to podstawa pracy nauczyciela przedszkolnego.

 

wyzwania-podczas-pracy-w-przedszkolu

ABOUT THE AUTHOR