Breaking News
 |  | 

Edukacja i nauka

Jak wspomóc swoje dziecko w procesie edukacji?

img-responsive

Pierwsze dni pójścia do szkoły to dla większości dzieci niezwykle ekscytujący czas. Po minięciu pewnego czasu okazuje się bowiem, że nie wszystkie dzieci dobrze się odnajdują w placówce i potrzebują wsparcia od swoich rodziców. Bardzo ważne jest więc świadome działanie, dzięki któremu pociecha będzie czuła, że może liczyć na dorosłych, a szkoła może być ciekawym miejscem.

Relacje

Oprócz określonego i sprecyzowanego programu nauczania szkoła posiada również tak zwany ukryty program. Taką nazwą określa się różne zasady, wartości oraz reguły jakich dziecko uczy się podczas odbywania obowiązku szkolnego. Relacje nauczyciel uczeń są jednymi z najważniejszych elementów ukrytego programu szkoły. Jeśli relacje te nie są pełne szacunku i wzajemnego wsparcia to dziecko niestety nie jest w stanie dobrze sobie radzić samo. Dlatego bardzo istotne jest nie tylko pracowanie z dzieckiem w domu nad relacjami z dorosłymi, lecz czasem również wspieranie go w trudnych sytuacjach związanych z nauczycielami. Rodzic powinien być wspierający w każdej sytuacji i okazywać swojemu dziecku pełną akceptację, a jednocześnie pozostawać sprawiedliwym. Oprócz relacji z nauczycielami równie istotna jest grupa rówieśnicza. Bardzo często znajomości nawiązane na etapie szkolnym pozostają przyjaźniami na całe dorosłe życie. Dlatego też rodzice powinni pamiętać, że dziecku należy się czas wolny spędzany w gronie przyjaciół, ponieważ uczy się ono wtedy odnajdywania i funkcjonowania w społeczeństwie. Zasady współpracy i organizowania czasu przydadzą się z pewnością w dorosłym życiu zwłaszcza w pracy zawodowej.

Nauka

Szkoła to oprócz pierwszych przyjaźni oraz konfliktów przede wszystkim wszechstronna edukacja. Każdy rodzic pragnie, aby jego dziecko uczyło się pilnie i stawało się ambitne oraz coraz lepsze. Warto jednak zachować rozwagę i nie nakładać zbyt wielkiej i obciążającej presji. Bardzo duże znaczenie często mają relacje nauczyciel uczeń, które mogą wpływać na chęć do pogłębiania wiedzy z danego przedmiotu. Ponadto każde dziecko może mieć indywidualne zainteresowania, dzięki którym zdobędzie lepsze oceny z jednego przedmiotu, podczas gdy inny wciąż będzie sprawiał mu spore problemy. Kierując się dobrem przede wszystkim dziecka nie warto wymagać od niego bycia najlepszym we wszystkim, lecz wspierać go w odnajdywaniu własnych pasji oraz zainteresowań. Uczniowie z najlepszymi ocenami w szkole nie zawsze w dorosłym życiu radzą sobie z licznymi wyzwaniami i pozostają sami oraz niezwykle zagubieni bez żadnego pomysłu na własną przyszłość.

 

jak-wspomoc-swoje-dziecko-w-procesie-edukacji

ABOUT THE AUTHOR