Breaking News
 |  | 

Edukacja i nauka

O co chodzi z tymi półkulami?

img-responsive

Układanki lewopółkulowe są istotne w rozwoju dziecka. Nie wiesz, o co chodzi z tymi układankami lewopołówkowymi? Dowiesz się tego w dzisiejszym wpisie.

Dwie półkule mózgu

Prawa i lewa półkula to oczywiście półkule mózgu. Prawa strona mózgu przetwarza to, co widzi lewe oko, a lewa to, co widzi prawe. Oczywiście oprócz samego przetwarzania informacji dana półkula mózgu jest odpowiedzialna za czynności mechaniczne danej kończyny czy zmysłu równowagi. Lewa półkula odpowiada za logiczne myślenie, dostrzeganie reguł i relacji, a także umiejętności planowania i wyciągania wniosków. Za pomocą lewej półkuli wykonujemy wszystkie działania matematyczne oraz czytanie i pisanie ze zrozumieniem. Lewa półkula odpowiada także za racjonalne myślenie. Z kolei prawa półkula wykonuje pracę podczas myślenia intuicyjnego i abstrakcyjnego. Rozwinięcie prawej półkuli wpływa także na postrzeganie trójwymiarowego świata, w tym analizę i przetwarzanie barw, kształtów i dźwięków. Prawa półkula wspomaga także myślenie głębokie, które jest pomocne przy procesie nauki w szkole czy na studiach.

Układanki lewopókulowe – dlaczego warto?

Współczesny świat może dostarczać wielu bodźców, od różnorodnych dźwięków, po wiele różnorodnych barw. Dziecko styka się z dźwiękami i obrazami docierające z ekranu telewizyjnego czy z radia. Społeczeństwo wpływa na rozwój półkuli prawej, dlatego warto sięgnąć po układanki lewopółkulowe. Rozwój logicznego i analitycznego myślenia pozwalają na układanie pewnych wzorów czy rozwiązywania długich sekwencji. Można także takie układanki przygotować samemu. Wystarczą kolorowe nakrętki po napojach i plansza z kolorem nakrętek. Zadaniem dziecka będzie odwzorowanie ułożenia nakrętek zaprezentowane we wzorze. Można też użyć kolorowych klocków czy wyciąć kółka z kolorowego papieru. Kiedy dziecko będzie starsze, to może wejść na wyższy poziom w rozwiązywaniu zagadek. W sklepach można znaleźć układanki lewopółkulowe różnych producentów. Między innymi są to układanki, które posiadają elementy z różnymi figurami geometrycznymi. Układanki wspomagające rozwój lewej półkuli mózgu stale są wprowadzane przez to coraz nowszych producentów, a dostęp danego towaru jest coraz bardziej swobodny.

Troska o prawidłowy rozwój dziecka jest uzasadniona. Współcześnie mamy tyle bodźców, gdzie prawa półkula jest bardziej rozwijana niż lewa. Dlatego powinniśmy zadbać o przyszłość dziecka, inwestując właśnie w różnego typu układanki. Pomóc mogą między innymi różne zajęcia aktywizujące. Dzięki temu zafundujemy dziecku wyrównany start w przyszłości.

o-co-chodzi-z-tymi-polkulami

ABOUT THE AUTHOR