Breaking News
 |  | 

Edukacja i nauka

Na czym polega egzamin FCE?

img-responsive

FCE jest skrótem od First Certificate in English, a zdając egzamin FCE, otrzymujesz certyfikat potwierdzający twoją znajomość języka angielskiego na poziomie B2 (średnio-zaawansowanym). Warto podkreślić, że dyplom ważny jest bezterminowo. Jak jednak przebiega taki egzamin i na czym polega? Sprawdź, czytając poniższy tekst!

Dlaczego warto przystąpić do egzaminu?

Egzamin FCE jest jednym z najpopularniejszych testów z języka angielskiego na świecie. Certyfikat, który uzyskasz po jego zdaniu, jest honorowany przez ponad 20 tys. instytucji związanych z edukacją w różnych zakątkach naszego globu. Pozwala m.in. na udział w naukowych wymianach międzynarodowych na poziomie szkół średnich, a także może być atutem przy ubieganiu się o stypendium naukowe.

Warto zaznaczyć, że Certyfikat FCE honorują znani na całym świecie pracodawcy, a na niektórych uczelniach posiadanie certyfikatu zwalnia od uczestnictwa w lektoracie języka angielskiego.

Jak przebiega egzamin?

Zanim przystąpisz do egzaminu FCE, musisz się do niego przygotować. Poza indywidualną nauką, która oczywiście jest kluczowa, warto zapisać się na dobry kurs przygotowujący. W zależności od twojej znajomości języka, kurs może trwać pół roku, rok, a nawet dwa lata. Podczas zajęć zdobywasz umiejętności i wiedzę, która pozwoli przejść ci przez wszystkie części egzaminu.

Test FCE składa się zawsze z 4 części:

  • Reading and Use of English (czytanie i znajomość języka użytkowego) – w ciągu godziny i 15 minut musisz wykonać łącznie 7 zadań opartych o teksty, które sprawdzają twoje słownictwo i umiejętność czytania ze zrozumieniem;

  • Writing (pisanie) – ta część egzaminu trwa godzinę i 20 minut oraz polega na napisaniu eseju i drugiego tekstu pisanego, np. maila, recenzji, opinii itp.;

  • Listening (słuchanie) – w ciągu około 40 minut na podstawie nagrań musisz odpowiedzieć na zadane pytania;

  • Speaking (mówienie) – tę część egzaminu zdajesz prowadząc konwersację z egzaminatorem oraz drugą osobą zdającą egzamin. Jest to najkrótsza część egzaminu i trwa około 15 minut.

Choć przebieg egzaminu FCE może wydawać się dość wymagający, to jednak przy dobrym wcześniejszym przygotowaniu, uczestnik jest w stanie zdać go w stopniu co najmniej zadowalającym.

na-czym-polega-egzamin-fce

ABOUT THE AUTHOR