Breaking News
 |  | 

Edukacja i nauka

Pomoce dydaktyczne w przedszkolu

img-responsive

Nauczyciele wychowania przedszkolnego często stoją przed trudny zadaniem jak urozmaicić swoim podopiecznym zajęcia. Oczywiście wszystko to zależy od tematu jakim będą się zajmować, ale nie tylko. Dużo uwagi zwraca się na wykorzystanie dodatkowych materiałów dydaktycznych wśród przedszkolaków.

Pomoce przedszkolne:

Jako pomoce dydaktyczne do przedszkola można zaliczyć tak naprawdę wszystkie „narzędzia” w ręku nauczyciela. To od niego zależy czego użyje, co mu pomoże zrealizować wybrany cel. Mogą być to wydrukowane pomoce przedszkolne, których pełno jest dostępnych na stronach Internetowych, mogą być to pomoce zakupione z wydawnictw lub też przygotowane samodzielnie przez nauczyciela – tych w przedszkolu obecnych jest najwięcej. Dodatkowo w dzisiejszych czasach pomocą edukacyjną w przedszkolu będą również tablice interaktywne lub magnetyczne oraz różne inne przedmioty.

Pomoce przedszkolne- podział:

  1. Tablica z porami roku, pogodą, miesiącami i dniami. Prosty samodzielnie wykonany kalendarz do zaznaczania odpowiednich zjawisk. Nauka posługiwania się kalendarzem;
  2. Gry i zabawy usprawniające motorykę małą i dużą- wykorzystanie popularnych gier w celu treningu i rozwoju motoryki dzieci, np. sokole oko, memory, piramidki, tablice grafomotoryczne, mozaiki i wiele innych dostępnych w księgarniach i sklepach wydawnictw;
  3. gry i zabawy logopedyczne- usprawniają i ćwiczą aparat mowy dzieci, początkowa nauka czytania; tutaj oprócz wykorzystania proponowanych gier, nauczyciele często sami przygotowują kolorowe kartoniki z literami, sylabami lub np. zwierzętami czy przedmiotami;
  4. Instrumenty muzyczne- wykonane samodzielnie razem z dziećmi- pomysł na zajęcia, lub zakupione przez przedszkole, nauka poczucia rytmu, dźwięków, rozwój ruchowy.
  5. Pomoce przy integracji sensorycznej- dopasowywanie elementów, tablice manipulacyjne, przeplatanki, klocki konstrukcyjne- najczęściej drewniane w różnych kształtach i kolorach.
  6. Kolorowe karty z owocami, zwierzętami, liczbami, alfabetem- karty zarówno magnetyczne jak i z możliwością przypięcia do tablicy korkowej.

Jak widać zestaw pomocy przedszkolnych jest bardzo bogaty i łatwo znaleźć jest coś dla naszych wychowanków. Warunkiem jest umiejętne posługiwanie się tymi pomocami oraz chęć rozwijania dzieci. Samo podanie im pomocy nie sprawi, że przedszkolaki same będą się rozwijać. Nauczyciel jest ich drogowskazem i to od niego zależy wiele rzeczy, które wykonują dzieci. Możliwość korzystania z tak szerokiej gamy pomocy dydaktycznych powoduje tylko tyle, że łatwiej jest nam skupić uwagę naszych podopiecznych i przyczynić się w ten sposób do odpowiedniego rozwoju malucha. Wspomniane w tekście tablice grafomotoryczne oraz manipulacyjne stają się również coraz bardziej popularne wśród rodziców małych dzieci.

pomoce-dydaktyczne-w-przedszkolu

ABOUT THE AUTHOR