Trudne zdania po polsku- czyli gimnastyka języka.
„Polski język być trudny język”- o tak nasz język ojczysty potrafi sprawiać problemy nawet najlepszym. W języku polskim występują charakterystyczne połączenia liter: np. „sz”, „cz” „dż” „dzi” „dź” oraz zmiękczenia, które dodatkowo łącząc się razem sprawiają trudności polakom i cudzoziemcom, bo jak można sobie nie połamać języka słowem „Szczebrzeszyn” albo „dżdżysty”
Najtrudniejsze zdanie po polsku, czyli co ciężko wymówić i zapisać:
Ciężko wybrać jedno zdanie, które jest najtrudniejsze, dlatego też podzielimy je sobie na trudności w zapisie i trudności w wymowie. Pojawią się równiez zdania, któe pasują do jednej i drugiej kategotii. Jeżeli chodzi o zapis to zaczniemy od pierwszego zdania w języku polskim, czyli:
- „Daj ać ja pobrusze a Ty poczywaj”- zdanie pochodzące z XIII wieku, zapisane w Księdze Henrykowskiej (Klasztor w Henrykowie na Dolnym Śląsku). Współcześnie powiedzielibyśmy „Daj, niech ja pomielę, a Ty odpoczywaj” .
- „Płynie buk przez Bug, dałby Bóg żeby buk nie wpadł w Bug”- w tym zdaniu kłania się już ortografia i znajomość podstawowych zasad pisowni: co piszemy wielką a co małą literą. I tak nazwy rzek i (Bug), nacechowana nazwa własna (Bóg) i nazwa drzewa (buk).
- “Gdy Pomoże nie pomoże, to pomoże może morze, a gdy morze nie pomoże, to pomoże może las”- kolejna ortografia w wykonaniu nie najprostszego zdania do zapisania.
To chyba trzy najtrudniejsze zdania do poprawnego zapisania w języku polskim, a teraz to co ciężko wymówić,czyli nasze ukochane łamańce językowe:
- “W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie, i Szczebrzeszyn z tego słynie”- jedno z najpopularniejszych zdań w języku polskim, jeżeli chodzi o problemy z wymowa, ale im więcej ćwiczeń tym lepsza dykcja
- „Grzegorz Brzęczszczykiewicz, Chrząszczyrzewoszczyce, powiat Łękołody”- cytat z popularnego filmu „Jak rozpętałem II wojnę światową”. Gratulację dla aktora za świetną wymowę oraz dla scenarzysty, który potrafił coś takiego wymyślić, to zdanie nadaje się do kategorii zapisu ale i również wymowy. Duża ilość sz, cz, rz może okazać się nie do przejścia.
- “Rozrewolwerowany rewolwerowiec rozrewolwerował urewolwerowanego rewolwerowca” -przy tym zdaniu chyba nie potrzebny jest komentarz
- “Trzy pstre przepiórzyce przefrunęły przez trzy pstre kamienice”
- “Bzyczy bzyk znad Bzury zbzikowane bzdury, bzyczy bzdury, bzdurstwa bzdurzy i nad Bzurą w bzach bajdurzy, bzyczy bzdury, bzdurnie bzyka, bo zbzikował i ma bzika”
- “Czy Czesi się cieszą, że Czesi się czeszą?”
Cieżko wybrać najtrudniejsze zdanie po polsku, dlatego wymienione zostały te najpopularniesze zdania, któe mogą sprawiać problem, Powstaje coraz więcej i więcej zdań, które sprawiajatrudności w zapisie i wymowie. Popularne wśród uczniów i pewniak dla osób, chcących mieć dobrą dykcję, szczególnie dla przyszłych aktorów czy dziennikarzy.
Najnowsze komentarze