Breaking News
 |  | 

Edukacja i nauka

O czym rozmawiać na lekcji wychowawczej?

img-responsive

Lekcja wychowawcza kojarzy się z luzem i totalnym odpoczynkiem od lekcji. Co zrobić, aby lekcja wychowawcza w liceum była ciekawa? W tym wpisie poznasz tematy lekcji wychowawczych w liceum, które okażą się bardzo inspirujące dla młodzieży.

Zaczynamy liceum

Pierwszym proponowanym tematem rozmowy jest przyszłość młodzieży oraz to, jak widzą siebie po ukończeniu liceum. Należy tłumaczyć uczniom, że warto wierzyć w siebie. Warto też rozmawiać z uczniami o postawach patriotycznych, co wolno, a co nie wypada. Początki liceum bywają trudne, dlatego nauczyciel powinien dołożyć wszelkich starań, aby zachęcić uczniów do samodzielnego zdobywania wiedzy. Należy też wytłumaczyć uczniom, aby w bezpieczny sposób używali zasobów cyfrowych. Można też zachęcić uczniów do pracy w samorządzie uczniowskim, aby pogłębiali przynależność do społeczności szkolnej czy lokalnej. Trzeba też uświadamiać uczniów, aby brać odpowiedzialność za swoje działania wobec koleżanek i kolegów oraz wpływu szkodliwych działań na środowisko.

Lekcja wychowawcza w środku liceum

Druga klasa jest przełomowa od samego początku, ponieważ już wtedy młodzież przygotowuje się do myślenia o maturze. Warto też uczniów w ten temat wprowadzić wcześniej, porozmawiać o ich zainteresowaniach, planach po maturze i to, czego mogą się na niej spodziewać. Warto zainspirować uczniów w udziale w różnego typu olimpiadach czy konkursach, które odbywają się w szkole. W końcu te osiągnięcia będą się liczyły potem na studiach. Warto porozmawiać o wyobrażeniach na temat wybranego zawodu.

Hurra, hurra, już jutro matura!

Trzecia klasa liceum upływa pod znakiem egzaminu maturalnego. Już po około 2 miesiącach pojawiają się matury próbne ze wszystkich obranych przedmiotów. Ten rok upływa też pod znakiem samodzielności. Warto z uczniami porozmawiać o zainteresowaniach i dowiedzieć się, co się zmieniło przez rok. Często deklaracje maturalne zmieniają się z dnia na dzień i uczniowie stawiają na inne wybory. Warto poruszyć kwestie higieny pracy umysłowej. Warto wspomnieć o chorobach cywilizacyjnych jak depresja i nerwica. Często w procesie przygotowywania do matury zapominamy o sobie i swoich potrzebach.

Na każdym etapie edukacji tematy lekcji wychowawczych w liceum mogą się od siebie różnić. Warto przed rozpoczęciem roku szkolnego przewertować wszystkie tematy i stworzyć pewną listę. Lekcja wychowawcza wcale nie musi być nudna, a będzie na pewno idealną okazją, żeby porozmawiać z wychowawczynią. W tym czasie możesz też porozmawiać z kolegami i koleżankami, bo na przerwach czasami brakuje czasu na rozmowy.

o-czym-rozmawiac-na-lekcji-wychowawczej

ABOUT THE AUTHOR