Breaking News
 |  | 

Edukacja i nauka

Sposoby na stres w szkole

img-responsive

Szkoła- nauka, kartkówki, odpytywanie i sprawdziany to stres dla uczniów, często objawiający się symptomami ze strony układu pokarmowego. Jeszcze większy stres wywołują egzaminy- ósmoklasisty oraz maturalny. Gdy uczeń się stresuje ciężko mu się skupić i łatwo wtedy o błąd, który może sprawić, że ocena będzie dużo niższa niż ta na którą uczeń faktycznie potrafi.

Czym jest stres?

Żeby odpowiedzieć na pytanie o sposoby na stres w szkole, trzeba najpierw wiedzieć czym jest sam stres. Otóż stres to zjawisko biologiczne i odpowiedzią organizmu na stawiane mu wymagania- psychiczne jak i biologiczne. Jeszcze do niedawna stres motywował do działania, dziś mówimy o stresie chronicznym, którego nie możemy rozładować czy zneutralizować co wpływa na stan naszego organizmu i nie daje możliwości mu prawidłowo funkcjonować. Stresu nie da się wyeliminować z życia człowieka, dotyka nas w sytuacjach trudnych negatywnych czy traumatycznych. Jest obecny w życiu każdego człowieka, są ludzie, których pobudza on do działania.

Sposoby na stres w szkole

  1. Aktywność fizyczna- ruszaj się, wielogodzinne siedzenie w szkole na lekcjach i potem w domu nad książkami sprawia, że nasz organizm nie pracuje tak jak powinien. Zarezerwuj sobie chociaż 30 minut dziennie na intensywny spacer, bieganie, ćwiczenia na siłowniach na powietrzu, basen. Ruch rozładuje napięcie, odpręży i poprawi samopoczucie.
  2. Jedz zdrowo- pij dużo wody mineralnej, jedz owoce i warzywa. Dostarczaj organizmowi witamin i minerałów. W walce ze stresem pomoże kawałeczek gorzkiej czekolady o dużej zawartości kakao codziennie.
  3. Uśmiechaj się- zawsze i wszędzie, o każdej porze, niech ludzie widzą że jesteś szczęśliwy, a na pewno odpowiedzą uśmiechem.
  4. Spotykaj się ze znajomymi- wyjdź do ludzi, rozmawiaj, spotykajcie się idźcie na spacer, pograć, pośmiać się.
  5. Planuj swój dzień – rozplanuj swój dzień i stosuj się do niego, zaznacz w nim kiedy odpoczywasz i ile, kiedy ćwiczysz i spotykasz się ze znajomymi i ile czasu przeznaczasz na naukę.
  6. Rozwijaj swoje zainteresowania

Jest wiele sposobów na radzenie sobie ze stresem, można również skorzystać z opcji specjalnych herbatek ziołowych pomagających rozładować napięcia, a także skorzystać z pomocy specjalisty, który zaprezentuje techniki radzenia sobie ze stresem. Stres jest potrzebny człowiekowi jeżeli motywuje, pobudza do działania, jednakże kiedy nas dotyka i sprawia, że nie potrafimy nic zrobić musimy sięgnąć po jakąś pomoc. Ciągłe narażenie na stres może powodować poważne choroby, dlatego za czasu trzeba wiedzieć jak sobie z nim radzić.

sposoby-na-stres-w-szkole

ABOUT THE AUTHOR