Breaking News
 |  | 

Edukacja i nauka

Jak zaplanować edukację dziecka z niedosłuchem?

img-responsive

Niektórzy rodzice są sceptycznie nastawieni do ośrodka opiekluńczo-wychowawczego. Obawy te są bezpodstawne, ponieważ w takiej szkole dziecko będzie miało dużo lepszy start. W tradycyjnej szkole dziecko może natknąć się na problemy z równym startem po dobre wyniki w nauce. Ten wpis ma pokazać, że edukacja dzieci z niedosłuchem ma swoje specjalne warunki, które ułatwią dziecku start w dorosłe życie.

Jaka szkoła dla dziecka z wadą słuchu?

Jeśli u Twojego dziecka stwierdzono wadę słuchu, to musi być ona leczona tak jak w przypadku każdej choroby. Każde dziecko ma inne potrzeby i inną wadę słuchu. Czasami wada słuchu może okazać się na tyle poważna, że będzie ono miało ciężko odnaleźć się w szkole masowej. Ponadto, szkoły dla dzieci z niedosłuchem stosują swoje narzędzia, dzięki czemu wspomagają rehabilitację dziecka. W tradycyjnych szkołach tego aspektu może po prostu zabraknąć. To jest niezwykle ważne w pierwszych latach edukacji. Dziecko powinno od dydaktyków dostawać wsparcie i poczucie, że może na nich liczyć. Posłanie dziecka do szkoły dla dzieci z niedosłuchem nie przekreśla jego przyszłej edukacji w szkole masowej, na przykład w szkole średniej. Wybierając szkołę, powinniśmy się kierować dobrem dziecka i jego podstawowymi potrzebami.

Edukacja dzieci w szkole z niedosłuchem

Edukacja dzieci z niedosłuchem przewiduje około 6 godzin stymulacji i mowy. W szkole masowej może tego zabraknąć. Podczas gonienia za materiałem, może zabraknąć czasu, aby podejść do dziecka w sposób indywidualny. Ponadto, w szkole dla dzieci z niedosłuchem dostaną one dodatkowe godziny nadzoru specjalistów. Dziecku w takiej szkole będzie poświęcane dużo więcej czasu niż w szkole masowej, dzięki czemu jego rozwój będzie zmierzał w dobrą stronę. Warto pamiętać, że głusi mają swoją kulturę i swój język. Dziecku zdecydowanie łatwiej będzie się odnaleźć w takim środowisku. Dziecko będzie wymagało odpowiedniego podejścia nauczycieli, będą musieli kontrolować jego rozwój i ograniczenia, na które jest narażone. Wybierając szkołę dla dziecka z niedosłuchem, warto uwzględnić jego potrzeby. To właśnie ono ma czuć się dobrze w danym środowisku.

Jak można zauważyć, szkoła dla dzieci z niedosłuchem to nie jest koniec świata. To właśnie tam dziecko może mieć lepszy start w dorosłe życie. Ponadto, warto pamiętać, że pierwsze lata edukacji dziecka są najważniejsze w całym toku nauki. Rzeczy, które zostaną tam zaniedbane, będą się ciągnęły za dzieckiem jeszcze przez bardzo, bardzo długo. Na tym etapie warto na to zwrócić szczególną uwagę.

jak-zaplanowac-edukacje-dziecka-z-niedosluchem

ABOUT THE AUTHOR