Breaking News
 |  | 

Edukacja i nauka

Jak napisać opowiadanie z dialogiem?

img-responsive

W szkole zetkniemy się z napisaniem opowiadania z dialogiem. Często pojawia się kilka wątpliwości, jak zbudowany powinien być taki utwór. W tym wpisie dowiesz się jak pisać opowiadanie z dialogiem, aby było interesujące.

Kluczem do sukcesu jest pomysł

Oryginalny pomysł pozwoli nam na uniknięcie ze znanymi już wydeptanymi schematami opowiadań. Na początku warto określić, czy to ma być opowiadanie realistyczne, czy fantastyczne. Drugą rzeczą, nad którą trzeba się zastanowić, jaki będzie główny motyw opowiadania. Pozostaje jeszcze określenie czasu i miejsca w opowiadaniu. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na bohaterów. Muszą oni być charakterystyczni, zapadający w pamięć. W końcu to o nich jest opowiadanie, którego głównym wątkiem jest dialog pomiędzy postaciami. Aby uniknąć zbyt dużej dawki informacji, postaci powinno być nie mniej niż dwie, ale też nie więcej niż pięć. W krótkim opowiadaniu powinniśmy mieć szansę poznać je w nawet najmniejszym stopniu. Nie powinno też być zbyt dużo wątków pobocznych.

Wybór narratora

Na etapie wyboru narracji zastanawiamy się, jak pisać opowiadanie z dialogiem, aby było to w pewien sposób interesujące. Jeśli narrator jest jednoosobowy, to opowiada tylko o tym, co widział. Nie jest nam dane poznać postaci, które się nigdy nie spotkały z narratorem. Taki narrator nie będzie miał pełnej wiedzy o przedstawionym świecie i związkach pomiędzy postaciami, które nie pojawiły się na jego drodze. Ten typ narratora odnosi się do wydarzeń w sposób subiektywny. Narrator, który występuje w trzeciej osobie, będzie miał dużo większą wiedzę o świecie, w którym toczy się akcja opowiadania. Daje on pełen opis postaci występujących w opowiadaniu. Najlepszym sposobem, aby ułatwić sobie napisanie opowiadania z dialogiem, można stworzyć plan wydarzeń. Podczas wprowadzania planu w tekst można dodać elementy, które urozmaicą opowiadanie. Kwestią oczywistą jest tutaj oczywiście poprawność językowa. Bez tego nawet najlepsze opowiadanie polegnie, zniechęcając odbiorcę do dalszego czytania.

Aby napisać dobre opowiadanie z dialogiem, jest potrzebny dobry plan. Dzięki temu nawet najgorsze opowiadanie można przekształcić w coś interesującego, dodając pewne ulepszenia. Interesującym chwytem będzie zakończenie, które zmusi do refleksji czytelnika. Nie powinniśmy zapomnieć o umieszczeniu w opowiadaniu opinii narratora o otaczającym go świecie, ponieważ na pewno będziemy chcieli poznać jego zdanie, o toczącej się akcji wokół głównych bohaterów. Zaskakujące zaskoczenie to coś, co czytelnicy lubią najbardziej.

jak-napisac-opowiadanie-z-dialogiem

ABOUT THE AUTHOR