Czołowy malarz baroku
Niesamowite dzieła, rzeźby czy ważne wydarzenia, które zdarzyły się na przestrzeni lat zostały podzielone na epoki. Wyróżniamy 6 epok: prehistoria, starożytność, średniowiecze, nowożytność, epoka XIX wieku i nowoczesność. Każda z nich ma swojego przedstawiciela, wybitne osoby, które zapisały się na stałe na kartach historii. Dziś zajmiemy się jednym z podokresów nowożytności- barokiem. Jedną z najbardziej kontrowersyjnych, tajemniczych a zarazem wyjątkowych okresów w historii.
Barok
Z języka portugalskiego ma on oznaczać „nieregularną perłę”, zaś z języka włoskiego „dziwność, nietypowość”. Jest to okres historyczny, który rozpoczął się z końcem drugiej połowy XVI wieki i trwał aż do XVIII wieku. Jest to czas wielu pięknych pałaców, wyjątkowych króli i władców i pełen przepychu. Jest to również okres bogaty w symbolikę.
Czołowy malarz baroku:
W Baroku tworzyło wielu wybitnych malarz, których dzieła możemy podziwiać do dziś w wielu muzeach czy świątyniach. Historycy i znawcy sztuki mają do dziś problem z wyborem artysty, który otrzyma miano czołowego malarza baroku:
- Caravaggio- włoski malarz, który wyrzekł się piękna ciała ludzkiego, które było idealizowane w poprzedniej epoce. Był prekursorem malarstwa barokowego, z którym nie zgadzali się malarze tworzący w poprzedniej epoce. Łamał utarte wcześniej niepisane prawo sposobu malowania.
- Peter Paul Rubens – flamandzki malarz, uznany za najwybitniejszego malarza baroku. Uwielbiał wybujałość, żywiołowość czy też zmysłowość. Oprócz obrazów o tematyce religijnej, malował również portrety kobiece. Popularne są również akty rubensowskie, mające pokazać zdrowe i silne ciało.
- Rembrandt- holenderski malarz, jeden z największych artystów Europy jak i świata. Artysta zwany jest „Malarzem duszy”. Najważniejszy malarz w holenderskiej sztuce okresu „złotego wieku”. Specjalizował się głównie w autoportretach.
- Bacciarelli- włoski malarz, tworzył również w Polsce dla króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Wiele jego dzieł możemy podziwiać w Warszawie (Łazienki, Muzeum Narodowe w Warszawie itp.) Specjalizował się głównie w portretach i obrazach o tematyce alegorycznej.
Każdy z nich powinien otrzymać miano „czołowy malarz baroku”. Każdy z nich wykazał się umiejętnościami, charakterem czy duszą artystyczną. Działa wszystkich przedstawionych zobaczymy w wspomnianych muzeach, galeriach sztuki czy świątyniach na całym świecie. Jednakże do tytuły czołowego malarza baroku najbliżej jest prawdopodobnie Peterowi Paulowi Rubensowi, ze względu na wkład w rozwój sztuki i jej rozwój, ale również ten tytuł mógłby otrzymać Caravaggio, który przez swoje zerwanie z tradycjami poprzedniej epoki, musiał zmierzyć się z niechęcią innych znanych malarzy wychowanych w poprzednim nurcie.
Najnowsze komentarze