Breaking News
 |  | 

Edukacja i nauka

Matematyczne triki w tabliczce mnożenia

img-responsive

Tabliczka mnożenia to trudne wyzwanie. Czas na naukę mnożenia przychodzi, gdy dziecko opanuje umiejętność dodawania i odejmowania. Działania mnożenia mogą być proste, po opanowaniu technik mnożenia. Jakie to techniki? Dowiesz się tego w dzisiejszym wpisie.

Jak mnożyć liczbę przez liczbę?

Warto zapamiętać kilka zasad. Każda liczba pomnożona przez 1 daje tę samą liczbę, dla przykładu 5×1 daje wciąż 5. Aby pomnożyć liczbę przez 10, należy dopisać jedno zero, czyli 5×10 daje nam 50. Z kolei jakakolwiek liczba pomnożona przez 0 wciąż daje 0. Warto pamiętać, że mnożenie jest przemienne. Wyrażenie 5×3 daje tyle samo co 3×5, czyli 15. Są też iloczyny, które się rymują i te najłatwiej zapamiętać. Przykładami są 5×5 równe 25 czy 6×6 równe 36. Aby sprawnie mnożyć liczby, warto poznać kilka zasad, które usprawnią proces mnożenia. Jedną z tych metod jest liczenie na palcach.

Metoda liczenia na palcach

Tabliczki mnożenia można się nauczyć poprzez zabawę. Spójrz teraz na swoje dłonie i w myślach ponumeruj sobie palce od 1 do 10. Wyróżniamy tutaj dwa sposoby, czyli mnożenie przez 5 i przez 9. Dwie zaciśnięte pięści będą oznaczały, że mnożymy 5×5. Przy większych liczbach będziemy musieli użyć więcej palców, numerując je od 6 do 10. W przypadku mnożenia przez 9 zginamy środkowy palec. Po jednej stronie palca będą dziesiątki, a po drugiej jedności. Ta metoda wymaga przećwiczenia, ale sprawdza się nawet to liczenia dużych liczb.

Rozpisywanie działań na kartce

Działania mnożenia można się nauczyć, rozpisując je na kartce. Jest to z pewnością metoda, której nauczą Cię nauczyciele. W jednym wierszu piszemy jedną liczbę a pod spodem drugą. Pod drugą liczbą rysujemy kreskę i będziemy przemnażać liczbę. Zanim przejdziemy do tak radykalnej metody, to musimy się nauczyć mnożyć liczby od podstaw. Niektóre działania da się uzyskać przez dodawanie cyfr jak na przykład 5×5 czy 2×3. Wystarczy wtedy zapisać 5+5+5+5+5 i 2+2+2. Najtrudniejszym działaniem okazuje się 8×9. Mnożymy 8×10, a jak widzimy, to 8×9 to jedna ósemka mniej. Zatem możemy zapisać 80-8=72. Proste, prawda?

Rysowanie kresek i kwadratów

Dość sprawdzonym sposobem jest rysowanie kresek. Dla przykładu mamy do przemnożenia 5×4. Wtedy wiemy, że potrzebujemy pięć kresek w jednym wierszu, a tych wierszy potrzebujemy 4. Skoro wiemy, że w jednym rzędzie mamy 5 kresek to możemy rzędy dodać do siebie, czyli 5+5+5+5. Daje to nam naprawdę prosty sposób na przemnożenie tych dwóch liczb. Jeśli uznacz, że prościej będzie Ci na kwadratach, to możesz je narysować. Oczywiście nie zapomnij ich pokolorować.

matematyczne-triki-w-tabliczce-mnozenia

ABOUT THE AUTHOR