Pomoc w zrozumieniu matmy- tablice matematyczne
Matematyka jest tym przedmiotem, który potrafi sprawić wiele trudności uczniom już od samego początku. Bardzo często z powodu problemów z nauką matematyki, rodzice trafiają do poradni psychologiczno- pedagogicznej, gdzie uczeń jest diagnozowany pod kątem dyskalkulii. Nauczyciele matematyki próbując pomóc swoim podopiecznym zaczynają samodzielnie tworzyć plakaty matematyczne, zachęcają uczniów do tworzenia takich plakatów, które później znajdują swoje miejsce na ścianach klasy. Na prośbę nauczyciela dyrektor szkoły może również zakupić gotowe tablice matematyczne, które wizualizują najważniejsze rzeczy. Kolorowe, duże, proste często przykuwają wzrok tych młodszych i starszych dzieci przez co łatwiej im zapamiętać liczby, wzory czy działania. Jednak nie tylko nauczyciele chcą pomóc, coraz częściej rodzice samodzielnie zakupują pomoce naukowe związane z matematyką swoim dzieciom w trosce o ich jak najlepszy rozwój.
Tablice matematyczne dla dzieci
Materiały edukacyjne z matematyki możemy podzielić na dwie kategorie:
- tablice matematyczne dla dzieci w przedszkolu i szkole podstawowej – w tej kategorii wymienimy wszelkiego rodzaju kolorowe plansze z cyframi i kształtami, tablice magnetyczne z możliwością przyczepiana liczb, znaków matematycznych, wartości itp., fiszki matematyczne- czyli nieduże laminowane kartki z najważniejszymi informacjami, oraz duże wiszące tablice dotyczące konkretnego działu: ułamki, wzory figur płaskich, przestrzennych itp.
- tablice matematyczne dla uczniów starszych- w tej kategorii są to głównie kilkustronicowe książki, podzielone na poszczególne działy z dokładnie opisanymi wzorami. Często takie skarbnice wiedzy zakupowane są przez uczniów klas ósmych Szkoły Podstawowej oraz maturzystów. Ci ostatni podczas matury mają prawo do korzystania z tablic matematycznych przyszykowanych przez CKE.
Coraz częściej drukarnie i wydawnictwa wychodzą naprzeciw problemom z nauką matematyki i wypuszczają linie materiałów edukacyjnych z matematyki w formie podkładki na biurko czy zeszytów z wklejkami gdzie uczeń w szybki sposób w czasie lekcji może odnaleźć potrzebne wzory czy wartości. Czołowi przedstawiciele gier wypuszczają różnego rodzaju puzzle płaskie i przestrzenne (np. figury geometryczne) i układanki, które mają wspomóc rozwój i naukę matematyki. Zgodnie z opinią nauczycieli matematyki, korzystanie z pomocy dydaktycznych powoduje, że uczniowie więcej zapamiętują i rozumieją z materiału który przerabiają, a dostępność w klasie tablic matematycznych dla dzieci tych zakupionych przez szkołę, czy też wykonanych samodzielnie z pomocą nauczyciela, pozwala na podniesienie umiejętności arytmetycznych wśród uczniów.
Najnowsze komentarze