Breaking News
 |  | 

Edukacja i nauka

Jak nauczyć dziecko tabliczki mnożenia?

img-responsive

Można śmiało powiedzieć, że nauka tabliczki mnożenia jest jednym z najważniejszych etapów w edukacji dziecka. Jak sobie poradzić z nauką tabliczki mnożenia nie ucząc się jej na pamięć? Dowiesz się w dzisiejszym wpisie jak mnożenie dla dzieci może być proste!

Nauka tabliczki mnożenia z rodzicem

Dziecko powinno się uczyć tabliczki mnożenia na początku z rodzicem. Ma to na celu dopilnowanie dziecka, czy udziela prawidłowych odpowiedzi na pytanie o wynik pomnożonych dwóch liczb. Dziecko na tym etapie często będzie się mylić, a zadaniem rodzica jest pomoc w efektywnej nauce. Ważne jest zdobycie wiedzy z podstaw arytmetyki, bo mnożenie będzie przewijało się praktycznie przez całą naszą edukację. Do potencjalnych problemów z liczeniem należy podejść w sposób indywidualny, bo każde dziecko uczy się mnożenia w różnym tempie. Mnożenie dla dzieci po nauce nie powinno sprawiać problemów.

Nauka tabliczki mnożenia poprzez zabawę

Warto nauczyć dziecko tabliczki mnożenia używając do tego pamięci wzrokowej. Do przeprowadzenia nauki wystarczą kolorowe kartoniki. Gra została zainspirowana fiszkami, którą metodę nauki znają, chociażby studenci czy przyszli maturzyści, a nawet prelegaci na konferencji naukowej. Gra w kartoniki sprawdzi się, kiedy dziecko już nauczy się podstaw tabliczki mnożenia. Każdy z uczestników gry dostaje kilka kart. Przeciwnik widzi tylko dwie liczby, a ukryte jest pole z wynikiem. Zadaniem przeciwnika jest podać prawidłowy wynik. Dzięki temu można sprawdzić, czy osoba ucząca się tabliczki mnożenia robi to prawidłowo. Gdy przeciwnik poda prawidłową odpowiedź, to oddajemy mu swoją kartę. To naprawdę doskonały sposób na naukę tabliczki mnożenia.

Matematyczne memory i mnożenie geometryczne

Kartkę formatu A4 potnij na 14 kwadratów. Część wypełnij działaniami, a część wynikami. Celem gry jest odsłonięcie kart i sprawdzenie, czy do siebie pasują. Jeśli nie, to odwracamy karty z powrotem. Jeśli działanie to siebie pasuje, to karty odkładamy na kupkę do tego przeznaczoną. Inną metodą nauki tabliczki mnożenia jest mnożenie geometryczne. Wybierz dwie liczby, które należy pomnożyć. Następnie narysuj linie proste i policz linie, które się przecinają. Po odpowiednim pogrupowaniu otrzymamy gotowy wynik.

Matematyka z kostką do gry

Do tego sposobu nauczania się tabliczki mnożenia potrzeba kilku uczestników, którzy będą rzucali kostką i zapisywali wynik. Pierwsza osoba rzuca kostką i zapisuje wynik, dodając za nią znak mnożenia. Teraz wynik rzutu zapisuje druga osoba. Zadaniem trzeciej osoby jest podanie prawidłowego wyniku mnożenia. Gra przewiduje 10 kolejek. Uczenie tabliczki mnożenia to nie musi być mordęga.

jak-nauczyc-dziecko-tabliczki-mnozenia

ABOUT THE AUTHOR