Breaking News
 |  | 

Edukacja i nauka

Rozszerzona rzeczywistość

img-responsive

Wykorzystywanie nowoczesnych technologii w edukacji ? Tak, jak najbardziej tak. Nowoczesne formy nauczania z wykorzystaniem multimediów to ważne rozwiązanie w dobie panującego popularności sprzętów różnego rodzaju. Czy wyobrażacie sobie lekcje historii podczas której możecie zobaczyć piramidę w jej naturalnych rozmiarach, lekcje geografii gdzie uczycie się o najwyższych górach świata i je widzicie przed sobą ? Tak, jest to możliwe i co bardziej interesujące: jest to ciekawa propozycja dla uczniów- więcej zapamiętają i chętniej będą się uczyć. Mowa oczywiście o „rozszerzonej świadomości”

Rozszerzona rzeczywistość w szkole:

Termin „rozszerzona rzeczywistość” wywodzi się z języka angielskiego i w skrócie możemy ją oznaczyć jako AR. Pamiętacie szał na Pokemon Go!? Właśnie ta gra stosuje „rozszerzoną rzeczywistość”, kolejnym przykładem zostawania tej technologii jest możliwość nakładania filtrów (np. kocie uszy, wąsy, nos) na swój wizerunek w aparacie. Tak właśnie działa rozszerzona rzeczywistość. Technologia ta pozwala na nakładanie informacji, ilustracji i innych treści na obraz świata realnego. Jest to wirtualne przeniesienie czegoś odległego do klasy – a jest to możliwe dzięki zatarciu się granicy między realnością a fantazją. Dodatkowo taka lekcja przyniesie wymierne efekty dla uczniów:

  1. zwiększenia zaangażowanie uczniów poprzez ruch i chęć doświadczenia czegoś nowego;
  2. możliwość przedstawienia nowego pojęcia w obrazowy sposób i przeprowadzenie eksperymentu wirtualnego;
  3. uczy poprzez fascynację i zabawę;
  4. dopełni informację, pomoże w zrealizowaniu programu nauczania;
  5. dostarcza nowych wyzwań dla uczniów;

Jak widać rozszerzona rzeczywistość w szkole jest przydatna i całkiem dobrze może wpływać na dzisiejszych uczniów. Ponadto dostępnych jest kilka aplikacji edukacyjnych, które obecnie korzystają z AR:

  1. Froggipedia- obserwacja cyklu życia żaby;
  2. WWF Free Rivers- tworzy realistyczny model płynących czystych rzek;
  3. Civilisations AR prezentacja obiektów i artefaktów historycznych;
  4. Miarka- mierzy długość i pole powierzchni przedmiotów, które są w otoczeniu
  5. GeoGebra Augmented Reality- samodzielne tworzenie trójwymiarowych kształtów
  6. AR Makr – tworzenie własnych opowieści poprzez umieszczanie w nich swoich własnych rysunków

Pozwólmy dzieciom rozwijać się jeszcze bardziej i mocniej poprzez odpowiednie korzystanie z technologii. Rozszerzona rzeczywistość w szkole będzie pojawiała się coraz częściej i dobrze byłoby, aby rodzice, nauczyciele i uczniowie kontrolowali czas spędzony z telefonami, laptopami i innymi środkami technologii. Niemniej jednak warto, aby nauczyciele korzystali z możliwości jakie daje nam świat.

rozszerzona-rzeczywistosc

ABOUT THE AUTHOR