Wpływ popkultury na popełniane błędy ortograficzne
Ortografia może być prawdziwą zmorą dzieci w wieku szkolnym. Popełnianie błędów nawet w pozornie łatwych wyrazach, a opowiadanie z czerwonymi poprawkami potrafią bardzo zniechęcić. W tym wpisie dowiesz się jakie są bardzo trudne wyrazy ortograficzne, z którymi dzieci mają największe trudności.
Haczyki w konkursach ortograficznych
Tych wyrażeń przyimkowych nie może zabraknąć na żadnym konkursie ortograficznym, czyli w poprzek i w głąb. Trudność zapisu tych wyrażeń wynika z ich akcentowania, które może nam trochę namieszać w głowie. W istocie brzmią one jak jedno wyrażenie, więc często przez pomyłkę zapisujemy je razem. Innym problemem jest wyrażenie ze słowem „super”, które często nie jest traktowane jako przedrostek, a to duży błąd. Inna sprawa jest w przypadku Super Bowl, ponieważ to nazwa własna finałowego meczu o mistrzostwo w futbolu. No cóż, na pewno Amerykanie nie mają takich zmartwień z językiem jak Polacy.
Ożesz Ty, zhańbiony człowieku!
Kolejnymi trudnymi wyrazami, z którymi przyjdzie się mierzyć w szkole to popularne w kreskówkach słowo ożeż, które często zapisywane jest błędnie. Na pewno jest to słowo, które słyszałeś, ale nigdy nie pisałeś. Słowo to budują dwie partykuły i służy do wyrażania emocji. Kolejne trudne słowa to zhańbiony, fonetycznie brzmiący nieco inaczej. Reguła mówi, że przed literką h nigdy nie stawiamy s. Natomiast s poprzedza ch. Prawdziwą zmorą na konkursach ortograficznych jest słowo „wpółżywy”, jest połączeniem wyrazów: w pół i żywy. Ciekawą sprawą jest słowo chuligan, który pochodzi od angielskiego hooligan. Skąd zatem wzięło się „ch”? Zdecydowanie pływ miał tutaj język rosyjski, który zapisywany był jako хулигáн, a jak dobrze wiemy, х zapisujemy jako „ch”.
Wte i wewte a później w tę i we w tę
Co może dziwić, zapis „wte i wewte” jest formą poprawną. Stosuje się go, aby uniknąć powtórzeń jak w przypadku „w tę i we w tę”. Od samego czytania tych wyrażeń może się zakręcić w głowie. Dość popularnym wyrażeniem młodzieżowym jest „na pohybel”. Co najciekawsze, było pisane błędnie, dopóki Pezet w swojej piosence nie wprowadził wersu „Ej na pohybel wszystkim” w 2009 roku. Od tamtej pory zdecydowanie zmalała tendencja pisania na „pochybel”. Kto powiedział, że raperzy nie edukują młodych ludzi?
Nie da się ukryć, wiele wyrazów w języku polskim może sprawić niemałe trudności. Trzeba sobie powiedzieć, że wyrazy przedstawione we wpisie to klasyczne bardzo trudne wyrazy ortograficzne. Na szczęście w popkulturze kilka tych wyrazów na stale się przewija, przez co młodzi ludzie popełniają coraz mniej błędów ortograficznych.
Najnowsze komentarze