Breaking News
 |  | 

Edukacja i nauka

Gry i zabawy logopedyczne

img-responsive

Kiedy nasze dziecko zaczyna mówić coraz więcej zaczynamy słyszeć, że nie zawsze mówi poprawnie- i nie chodzi tu o odmianę wyrazów, bo tego dopiero będzie się uczyć, ale chodzi głównie o problemy z wymówieniem liter, bądź z złym ułożeniem języka, co powoduje zniekształcenia wyrazów. Często wtedy szukamy pomocy u logopedów. Nie ma co ukrywać, w ostatnich latach ta specjalizacja pedagogiki ma bardzo dużo pracy, ponieważ dzieci z wadami wymowy jest coraz więcej.

Pomoc logopedyczna:

Zapamiętajmy jedna bardzo ważna rzecz: dziecko które ma wadę wymowy musi ćwiczyć nie tylko podczas terapii logopedycznej, ale również w domu. Ze względu na to ważne jest również zaangażowanie rodziców, który muszą poświęcić czas dziecku, chcąc aby ich pociecha mówiła ładnie i bez wad wymowy. Wady wymowy z jakimi się spotykamy, to najczęściej zmiany anatomiczne ciała, mamy tutaj skrzywienie przegrody nosowej, „trzeci migdał” lub wady zgryzu. Problemy z poprawną mową mogą być spowodowane również problemami ze słuchem. To są czynniki anatomiczne, ale mamy jeszcze stronę psychiczną i środowiskową- zaniedbania ze strony najbliższych. Bez względu na to, jakie podłoże ma wada wymowy nie wolno ich bagatelizować i należy podjąć kroki w kierunki terapii logopedycznej.

Gry i zabawy logopedyczne:

  1. Gra „Grymasy”- przypadnie do gustu dzieciom i rodzicom. Gra pełna śmiechu. Należy wykonywać rożne miny i grymasy, a druga osoba próbuje zgadnąć i odnaleźć ja na kartach. Gra pomaga ćwiczyć mięśnie twarzy i aparat artykulacyjny.
  2. Gra „Opowiem Ci mamo”- przeznaczona dla młodszych dzieci, ale każdy chętnie w nią zagra. Chodzi bowiem o ułożenie trzech obrazków w logicznym porządku a potem opowiedzenie co się dzieje na obrazkach.
  3. Mówię poprawnie- podczas zabawy poruszamy się po planszy zgodnie ze wskazówkami zegara, na planszy czekają na nas obrazki, które trzeba nazwać. Ta gra uczy poprawnej wymowy i zachęci dzieci do dalszego poznawania świata i ćwiczenia.
  4. Kocham mówić. Historyjki obrazkowe z tekstami- to plansze, które trzeba ułożyć w ciągu przyczynowo- skutkowym. Można wykorzystać je na kilka sposobów, np. zadawać pytania do konkretnego obrazka.
  5. „Jak żyrafa szyję myje? Szumiące zagadki”- które dziecko nie lubi zagadek? Gra została tak skonstruowana, aby dzieci mogły ćwiczyć i dobrze się bawić podczas żmudnej terapii logopedycznej, w tej części zagadki dotyczą szumiących rzeczy.

Gry i zabawy logopedyczne sprawią, że nie tylko będziemy walczyć z wadą wymowy, ale również wspomożemy rozwój dziecka. Dzięki nim dziecko zapamiętuje, uczy się tworzenia ciągu logicznego, przyczynowo- skutkowego. Gry i zabawy logopedyczne pozwalają na naukę poprawnego dzielenia wyrazów na sylaby i poprawnego akcentowania ich oraz ćwiczą naszą pamięć i spostrzegawczość. Warto korzystać z takich pomocy nie tylko w szkole czy na terapii, ale w domów również. Tym bardziej, że jest to świetna zabawa nie tylko dla dziecka, ale dla całej rodziny, spędzającej czas razem.

 

gry-i-zabawy-logopedyczne

ABOUT THE AUTHOR