|  | 

Edukacja i nauka

Jak nauczyć dziecko wycinania?

img-responsive

Wraz z rozwojem dziecko uczy się trzymać kredki w rączce, ale zanim jeszcze pójdzie do przedszkola, warto nauczyć dziecko wycinania. Jak to zrobić w kilku krokach? W tym wpisie dowiesz się, jak go do tego zachęcić!

Jak zachęcić dziecko do wycinania?

Nauka wycinania to nie lada wyzwanie dla dziecka, które dopiero uczy się jak trzymać takie narzędzie w małej rączce. Aby zachęcić dziecko do wycinania, to powinniśmy robić to razem z nim! Na początku zacznijmy od trzymania nożyczek. Dziecko musi się nauczyć trzymać nożyczki prostopadle i opanować ruchy przesuwne do przodu. Wycinanie nie tylko potrafi być dobrą zabawą, ale dobrze wpływa na motorykę dziecka, w tym koordynacji ręki i sprawnego oka. Dziecko warto zachęcić już od 3 roku życia. Na początku warto używać ostrza z zaokrąglonymi końcami. Takie nożyczki można kupić w zestawie do wycinania dla najmłodszych. Zanim przystąpimy do wycinania, ważne jest nauczenie dziecka odpowiedniego chwytu nożyczek. Nowe narzędzie na początku może sprawiać małe trudności, ale z czasem zostaną one pokonane. Powinniśmy zaobserwować, którą ręką dziecko trzyma nożyczki. Jeśli to będzie konieczne, to powinniśmy zakupić nożyczki dla leworęcznych. W tym kroku ważne jest pokazanie dziecku, jak powinno trzymać nożyczki i jak może wycinać różne kształty z wycinanek.

Wycinanie krok po kroku

Dziecko powinno zacząć od operowania kciukiem. Ważne jest, żeby wyrobić ten nawyk. Dzięki temu dziecku będzie łatwiej operować nożyczkami. Następnym krokiem jest odpowiedni chwyt nożyczek. Kiedy dziecko opanuje tę umiejętność, można przejść do otwierania i zamykania nożyczek, bez wycinania. Po opanowaniu tej umiejętności możemy zacząć ćwiczenia cięcia w powietrzu. Dzięki temu dziecko opanuje ruchy cięcia, ale jeszcze bez wycinanki. Następnym ćwiczeniem może być odcinanie małych kawałków papieru i cięcie po linii prostej. Później można przećwiczyć z dzieckiem proste wycinanki złożone z linii prostych i falowanych. Późniejsze ćwiczenia powinny mieć na celu wycinanie różnych figur geometrycznych jak koło, trójkąt lub prostokąt. Pamiętajmy, aby wycinanie odbywało się pod opieką osoby dorosłej. Nie wyręczajmy dzieci, to ćwiczenie ma ich nauczyć konkretnych umiejętności. Kiedy zgromadzimy pierwsze wycięte kawałki papieru, możemy z niego utworzyć kolaż.

Jak widzimy, nauka wycinania nie jest taka trudna. Dzięki ćwiczeniom dziecko opanuje podstawowe ruchy, które wykonujemy podczas wycinania. Chociaż nauka wycinania trochę zajmie, to mamy świadomość, że będzie miało to dla dziecka i wartość edukacyjną i formę zabawy.

jak-nauczyc-dziecko-wycinania

ABOUT THE AUTHOR