Breaking News
 |  | 

Edukacja i nauka

Wspieranie integracji sensorycznej

img-responsive

Integracja sensoryczna jest to zdolność dziecka do odczuwania i rozumienia informacji, które docierają z zewnątrz. Dzięki integracji sensorycznej jest możliwe segregowanie i porządkowanie pojedynczych bodźców w mózgu.

Zestawy do integracji sensorycznej

Można zauważyć wiele zaburzeń w integracji sensorycznej u dzieci, jeszcze na etapie niemowlęcym. Konsekwencją może być nadwrażliwość dotykowa czy problemy z jedzeniem. Uważne obserwowanie dziecka pozwala na wychwycenie pewnych zachowań, które mogą budzić nasz niepokój. Należy się także szybko wybrać do terapeuty na konsultacje. Ważne jest pobudzanie zmysłów dzieci, i to nie tylko tych, którzy mają z tym problem, ale każdego dziecka. Przydatne mogą być pomoce terapeutyczne do integracji sensorycznej, bo dzięki temu dziecko będzie poznawało świat. Przez pierwszy rok życia warto z dzieckiem odwiedzić do ośrodka rehabilitacyjnego na zajęcia w sali poznawania świata. Zmysły dzieci na takich zajęciach są odpowiednio stymulowane.

Na jakie akcesoria zwrócić uwagę?

Można zacząć od drewnianych klocków, z wyrytymi literami alfabetu. Pozostając przy wykonaniu z drewna, warto zwrócić uwagę na tzw. wierze sensoryczne z drewna, z nadrukami, np. owoców. Pomysłowy jest też czarny domek sensoryczny, który może doskonale pobudzić wzrok poprzez błyszczące elementy, znajdujące się w jego wnętrzu. Możemy się zdecydować na dotykowe domino, które posiada duże elementy. Domino zachęca do poznawania różnych faktur za pomocą opuszków palców, opcjonalnie z zamkniętymi oczami. Inną propozycją jest bujany krokodyl, który posiada 4 różne łuki. Dzięki temu dziecko uczy się, jak je kolejno ułożyć. Dobrym pomysłem będą także gry interaktywne, w których dziecko Maluch będzie naśladował i zgadywał dźwięki. Karta z obrazkiem wydaje odpowiedni dźwięk. Dzięki temu dzieci zapamiętują dany dźwięk i kojarzą go z odpowiednim zwierzątkiem. Wyższym etapem integracji sensorycznej mogą być heksagonalne puzzle. Gra polega na dopasowaniu 6-kątnych elementów, których jest dokładnie 19. Zabawka sprzyja rozwojowi logicznego myślenia i rozwija spostrzegawczość.

Jak widzimy, pomoce terapeutyczne do integracji sensorycznej możemy wybierać w wielu wariantach. Integracja sensoryczna jest prosta, a na rynku jest akcesoriów, które pomogą dziecko w jego prawidłowym rozwoju. Na pewno warto zwrócić na nie  uwagę i wdrożyć integrację sensoryczną, nie tylko w ośrodku rehabilitacyjnym, ale w domowym zaciszu. Rozwój dziecka od najmłodszych lat jest jak najbardziej wskazane.

wspieranie-integracji-sensorycznej

ABOUT THE AUTHOR